O zwierzętach i ludziach - moralność, ekonomia, polityka
Debata pisma ,,Bez Dogmatu\'\'

• O zwierzętach i ludziach - moralność, ekonomia, polityka

Kwartalnik kulturalno-polityczny "Bez Dogmatu"

Redaktorzy pisma „Bez Dogmatu” zadają pytania: „Sytuacja zwierząt jest polityczna. Polityczna w tym głębokim sensie, w którym polityka wyznacza granice moralnej wspólnoty oraz matryce norm kulturowych w jej obrębie. W takim rozumieniu sprawa zwierząt nie tak bardzo różni się od sprawy kobiet, sprawy czarnych, sprawy Żydów…”

„Jednocześnie w mało której dziedzinie współczesna cywilizacja jest tak mocno naznaczona sprzecznościami jak w przypadku polityki wobec zwierząt. Mnożą się konwencje i przepisy dotyczące ochrony, naczelne uzyskały prawa podmiotowe w Hiszpanii, spada tolerancja wobec ostentacyjnie zadawanego cierpienia.. A jednocześnie to cywilizacja mięsa: mięsa tuczonego, modyfikowanego, testowanego pożeranego i wyrzucanego. Ta cywilizacja stoi na mięsie (i jego jedynych nosicielach) jak chyba żadna inna w historii. Czy możemy jeść mięso? Czy możemy nie jeść mięsa? Czy można coś zmienić bez kulturowej rewolucji? A jeśli tak to jak byłaby ona możliwa? O jaki właściwie rodzaj stosunków między zwierzętami ludzkimi i nieludzkimi powinniśmy zabiegać?”

W debacie wezmą udział:
Prof. Andrzej Elżanowski (Polska Akademia Nauk)
Katarzyna Biernacka (Stowarzyszenie Empatia)
Paweł Brzeziński (Stowarzyszenie Otwarte Klatki)

Prowadzenie: Michał Kozłowski (Bez Dogmatu)