O inkluzywnej reprezentacji na wystawach muzealnych

• O inkluzywnej reprezentacji na wystawach muzealnych

Zapraszamy na debatę Festiwalu Millenium Docs Against Gravity po filmie BIAŁE JAJA NA ŚCIANACH w reżyserii Sarah Vos z udziałem Marty Przasnek i dr Magdaleny Pinker, którą poprowadzi Maja Michalak.

W filmie Sarah Vos poznajemy muzeum sztuki nowoczesnej Stedelijk w Amsterdamie w okresie przemian i intensywnych prac zespołu kuratorskiego nad oceną historii muzeum, gdzie eksponowane były przede wszystkich prace białych mężczyzn, uprzywilejowanych ze względu na ich płeć i status społeczny. Dziś osoby odpowiedzialne za wybór prac prezentowanych w Stedelijk kierują swój wzrok na twórczość kobiet i grup mniejszościowych, których prace często były pomijane. Czy potrzebna jest nam nowa historia sztuki? Jak wybór twórców i twórczyń, reprezentujących określone grupy społeczne, wpływa na nasze myślenie o wspólnocie? Między innymi na te pytania odpowiedzą przedstawicielki Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Muzeum Narodowego w Warszawie, opowiadając o strategiach tych instytucji.

Bilety na pojedyncze pokazy do kupienia na stronie festiwalu.

Marta Przasnek – historyczka sztuki, audiodeskryptorka, koordynatorka dostępności w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

dr Magdalena Pinker – kuratorka Zbiorów Sztuki Orientalnej
w Muzeum Narodowym w Warszawie; adiunkt w Katedrze Arabistyki i Islamistyki Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Maja Michalak – historyczka sztuki, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Pracowała w największym domu aukcyjnym w Polsce, ale zdecydowała się budować własny start-up „Poza Ramami”, aby rozkochać Polaków w sztuce.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie Małgorzaty Radkiewicz MUZEUM nad Wisłą
17:00 Oprowadzanie Oprowadzanie opiekuna/opiekunki publicznościWystawa „Bez mistrza, bez pana. Ruchomy obraz i feministyczne tworzenie światów ” MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po angielsku / Guided tour in EnglishWystawa „Bez mistrza, bez pana. Ruchomy obraz i feministyczne tworzenie światów ” MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie opiekuna/opiekunki publicznościWystawa „Bez mistrza, bez pana. Ruchomy obraz i feministyczne tworzenie światów ” MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie Małgorzaty SzyłakWystawa „Bez mistrza, bez pana. Ruchomy obraz i feministyczne tworzenie światów ” MUZEUM nad Wisłą
18:00 Wykład Filmujące kobiety – opór i zmiana Wykład Małgorzaty Radkiewicz MUZEUM nad Wisłą