Nowe sąsiedztwo: Marina Napruszkina w rozmowie z Wasylem Czerepanynem
Презентація ініціативи «Нове сусідство»: Марини Напрушкіної розмовляє з Василем Черепанином

• Nowe sąsiedztwo: Marina Napruszkina w rozmowie z Wasylem Czerepanynem

Publiczność przy pracy Mariny Napruszkiny, "Niemiecki dla osób ubiegających się o azyl". Fot. Wojtek Radwański

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Muzeum Warszawy zapraszają na cykl prezentacji, spotkań i rozmów zatytułowanych Nowe Sąsiedztwa.

[Текст українською мовою нижче]

Marina Napruszkina w rozmowie z Wasylem Czerepanynem zaprezentują inicjatywę Nowe sąsiedztwo / Moabit.

Niezależna przestrzeń społeczno-artystyczna Nowe sąsiedztwo / Moabit została utworzona przez pochodzącą z Białorusi, a działającą w Berlinie artystkę, aktywistkę i pisarkę Marinę Napruszkinę w 2013 roku, kiedy potrzeba było wsparcia dla uchodźców w dzielnicy Moabit.

Nowe sąsiedztwo / Moabit przekształciło się w jedną z największych w Berlinie samorządnych inicjatyw obywatelskich, umożliwiającą „spotkanie” starych i nowych sąsiadów, ludzi z różnych krajów, o różnym zapleczu społecznym, niezależnie od wieku, orientacji seksualnej i religii. Inicjatywa działa na zasadzie projektu edukacyjnego, którego uczestnicy dzielą się doświadczeniami i wspólnie pracują nad tworzeniem nowych form zbiorowości.

Kuratorzy programu publicznego:

Wasyl Czerepanyn (Centrum Badań nad Kulturą Wizualną) i Szymon Maliborski (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie).

***

Презентація ініціативи «Нове сусідство / Моабіт» Марини Напрушкіної. Модератор – Василь Черепанин.

2013 року, в час, коли біженці в районі Моабіт потребували підтримки, берлінська художниця, активістка й авторка білоруського походження Марина Напрушкіна заснувала незалежний соціальний та мистецький центр «Нове сусідство / Моабіт».

Центр розвинувся в одну з найбільших самоорганізованих громадянських ініціатив Берліна, де твориться ситуація «зустрічі» старих і нових сусідів, людей з різних країн та різного соціального походження, незалежно від віку, сексуальної орієнтації та релігії. Він діє як освітній проект, в рамках якого учасники_ці діляться власним досвідом і працюють над створенням нових форм колективності.

Куратори

Василь Черепанин (Центр візуальної культури, Київ) та Шимон Маліборський (Музей сучасного мистецтва у Варшаві).

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku ukraińskim po wystawie „Sąsiedzi”Екскурсія по виставці «Сусіди» українською мовою Pawilon Cepelii
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Sąsiedzi” Pawilon Cepelii
Marszałkowska 99/101, Warszawa
17:00 Dyskusja Polityka migracyjna a warunki pracy. Rozmowa wokół pracy Ukraińców w Polsce Дискусія про польську політику щодо українських мігрантів та біженців MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
15:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Sąsiedzi”. Popołudnie w Muzeum Pawilon Cepelii
Marszałkowska 99/101, Warszawa
18:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku rosyjskim po wystawie „Sąsiedzi”Экскурсия на русском языке по выставке «Соседи» Pawilon Cepelii
Marszałkowska 99/101, Warszawa
18:00 Oprowadzanie Oprowadzanie choreograficzne po wystawie „Sąsiedzi” Pawilon Cepelii
Marszałkowska 99/101, Warszawa