Notatki ze świata kredy
Filmy Nicholasa Mangana

• Notatki ze świata kredy

Kadr z filmu Nicholasa Mangana, "Limits to Growth" (Ograniczenia wzrostu), 2016. Dzięki uprzejmości artysty.

[Mnóstwo zdjęć, jedno na drugim. Na wierzchu zdjęcie z kamieniami rai. Osoba spoza kadru trzyma palcami za róg.]

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na pokaz filmów australijskiego artysty Nicholasa Mangana. Pokaz odbędzie się w ramach programu towarzyszącego wystawie „Wiek półcienia. Sztuka w czasach planetarnej zmiany”.

Dnia 3 maja 2020, o godz. 12:00, na naszym kanale YouTube zaprezentujemy trzy filmy Nicholasa Mangana. Każdy z nich jest elementem większych, rozbudowanych projektów opartych na badaniach archiwalnych i artystycznym śledztwie.

„Progress In Action” (Postęp w akcji, 2013), 4,18 min.

Film powstał w hołdzie dla Rewolucyjnej Armii Bougainville, która walczyła w latach 1988-1998 o niepodległość Bougainville, prowincji Papui-Nowej Gwinei. Mieszkańcy wyspy, odcięci podczas konfliktu zbrojnego od źródeł energii i żywności, stworzyli własne rozwiązania inżynierskie, produkując np. własne bio-paliwo z orzechów kokosowych. Do wojny na wyspie doprowadziła agresywna polityka wydobycia surowców naturalnych i założenie kopalni miedzi Panguna na terenach należących do rdzennej ludności.

„Nauru – Notes from a Cretaceous World" (Nauru – notatki ze świata kredy, 2010), 14,50 min.

W filmie Mangan śledzi historię stożków z wapienia koralowego, przewiezionych z wyspy Nauru do Melbourne jako dekoracja wieżowca Nauru House, zbudowanego w 1977 roku. Budynek ten był symbolem bogactwa tego niewielkiego państwa, którego główne źródło dochodów stanowiły kopalnie fosforytów, wydobywanych na potrzeby produkcji nawozów. Przemysł ten doprowadził do dewastacji środowiska i upadku rolnictwa na wyspie.

„Limits to Growth - A numismatic study of dead and dying currencies"(Ograniczenia wzrostu - numizmatyczne studium martwych i umierających walut, 2017), 8,53 min.

Film opiera się na porównaniu dwóch walut: współczesnej kryptowaluty bitcoin oraz kamieni rai, używanych w przeszłości jako środek płatniczy przez rdzenną ludność wysp Yap w archipelagu Karolinów.  Podczas gdy bitcoiny są wirtualne, rai były kamiennymi dyskami ogromnych rozmiarów, które ważyły kilka ton. Dyski rai pozostawały w jednym miejscu, zmieniali się tylko ich właściciele. Wartość pojedynczej monety zależała m. in. od liczby osób, które zginęły podczas jej wytwarzania.

Pokaz filmowy będzie poprzedzony prelekcją reżysera.

LINK DO TRANSMISJI: Vogue.pl

Nicholas Mangan

ur. 1979 w Geelong, Australia. Nicholas Mangan jest artystą epoki kapitalocenu. Realizuje długoterminowe projekty badawcze, w których śledzi rozwijające się na przestrzeni setek lat procesy i złożone powiązania pomiędzy globalnym kapitalizmem, eksploatacją surowców i niszczeniem krajobrazu, interesami potężnych korporacji, międzynarodową polityką, wojnami oraz migracjami. Tworzy eseistyczne narracje z perspektywy głębokiego czasu, uwzględniając procesy geologiczne i długoterminowe przemiany środowiska oraz ich konsekwencje. Powstałe na bazie badań prace artysty opierają się skrótom i wyjaśnieniom przyjmując rozbudowane formy łączące wiele uzupełniających się nawzajem elementów– zdjęć, filmów wideo, instalacji, obiektów, rzeźb i kolaży.