Noc myśliwego (reż. Charles Laughton) i Kryształowy Świat (reż. Pia Borg)

• Noc myśliwego (reż. Charles Laughton) i Kryształowy Świat (reż. Pia Borg)

Kinomuzeum zaprasza na podwójny pokaz filmowy wokół kultowego obrazu z gatunku amerykańskiego kina noir - "Nocy myśliwego".

Pia Borg jest australijską artystką wizualną, u której często powraca motyw spowolnionego czasu symbolizowany przez monotonną pracę zegarów i starych mechanizmów. Jej ostatni film Kryształowy świat jest zainspirowany opowiadaniem J.G. Ballarda i stanowi niepokojący obraz bliżej nieokreślonej przyszłości. Punktem wyjścia dla pracy Pii Borg był zrealizowany w 1955 roku film „Noc myśliwego” Charlesa Laughtona.

Artystka wykorzystuje całe sceny z wspomnianej produkcji, które następnie przeplata sugestywnymi obrazami skrystalizowanego świata. Spowolnione animacje oraz zatarcie granic między materią organiczną a nieorganiczną potęgują wrażenie niesamowitości. Przyszłość dla Borg jest królestwem kryształów, które rozprzestrzeniają się i niczym wirus infekują całą rzeczywistość. Na ekranie widzimy drzewa, zwierzęta oraz ludzi przemienionych w lśniącą, nieruchomą materią. Artystka z wielką wnikliwością bada „strukturę kryształu” wydobywając jego nieludzkie piękno i martwotę.

Film „Noc myśliwego”, który stanowi główne źródło inspiracji dla pracy Borg, jest uważany za przykład niemieckiego ekspresjonizmu filmowego i z czasem doczekał się dużego uznania w środowiskach akademickich, gdzie wielokrotnie zwracano uwagę na takie elementy jak nienaturalnie wydłużone cienie, stylizowane dialogi, zaburzone linie perspektywiczne czy surrealistyczne scenografie.

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

19:00 Film Medea (reż. Pier Paolo Pasolini) i Medea (reż. Ursula Mayer) Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
19:00 Film Obnażeni (Exposed) - reż. Beth B Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
19:00 Film South Third Street Forever: Zwiastuny ze Spectacle Theatre (2010-2013)C. SPENCER YEH: POKAZ FILMOWY I KONCERT SOLO Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
19:00 Film Lewiatan (Leviathan) - reż. Lucien Castaing-Taylor, Verena Paravel Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
19:00 Film Popiół i diament w NollywoodJanek Simon w rozmowie z Maxem Cegielskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
19:00 Film Co się stało z tym miastem? (Kya hua is shahar ko?) - reż. Deepa Dhanraj Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia