Noc Muzeów 2023
Wystawa „Bez mistrza, bez pana. Ruchomy obraz i feministyczne tworzenie światów ”

• Noc Muzeów 2023

Barbara McCullough, Water Ritual #1: An Urban Rite of Purification, [Rytuał wody #1: miejski rytuał oczyszczenia], 1979, 5’44’’, USA, Third World Newsreel.

W Noc Muzeów zapraszamy do Muzeum nad Wisłą na wystawę „Bez mistrza, bez pana. Ruchomy obraz i feministyczne tworzenie światów”. Noc potrwa u nas od godziny 20:00 do 1:00.

Wystawa Bez mistrza, bez pana. Ruchomy obraz i feministyczne tworzenie światów prezentuje filmy o kobietach zrobione przez kobiety. Składają się na nią stylistycznie zróżnicowane prace z gatunku non-fiction, w tym film dokumentalny, film eksperymentalny, sztuka wideo, film edukacyjny i eseje filmowe. Twórczynie osadzone są w różnorodnych geograficznych kontekstach: północna i południowa Ameryka, Azja, Australia, Europa Zachodnia, kraje dawnego bloku wschodniego. Większość prac powstawała od lat 70. do 90., w czasach, gdy ruch wyzwolenia kobiet zyskiwał międzynarodowy zasięg. Wiele z nich – jako wyraz feministycznego aktywizmu, inne – poza jakimkolwiek zorganizowanym ruchem społecznym. Jeszcze inne zostały stworzone przez kobiety, które nie identyfikowały się z feminizmem, nawet jeśli w swoich filmach poruszały istotne dla niego zagadnienia. Wystawa składa hołd pionierkom kina kobiecego, a kwestie, które ich prace poruszają, przypominają o palących problemach współczesności.

Artystki:
Peggy Ahwesh; Helena Amiradżibi-Stawińska; Marjorie Beaucage i Rebecca Belmore; Ann Carney i Barbara Phillips; Gardi Deppe, Barbara Kasper, Brigitte Krause, Ingrid Oppermann i Tamara Wyss; Maya Deren; Katherine Dunham; Sara Gómez; Grupo Chaski (María Barea, Fernando Barreto, Fernando Espinoza, Stefan Kaspar, Alejandro Legaspi); Krystyna Grycze-łowska; Gwendolyn; Barbara Hammer; Mona Hatoum; Zora Neale Hurston; Ana Victoria Jiménez; Sandra Lahire; Robin Laurie i Margot Nash; Nalini Malani; Barbara McCullough; Helke Misselwitz; Tracey Moffatt; Gunvor Nelson i Dorothy Wiley; Newsreel (Bev Grant i Karen Mitnick Liptak); Han Ok-hee; Paper Tiger Television (Nicole Cousino, Sarah Lewison, Julie Wyman); Letícia Parente; Alice Anne Parker (Severson); Claudia Schillinger; Gundula Schulze Eldowy; Delphine Seyrig; Esfir Shub; Milica Tomić; Agnès Varda; Joyce Wieland

Prace prezentowane na wystawie mogą zawierać treści nieodpowiednie dla widzów niepełnoletnich, w tym elementy nagości lub wulgarny język. Wstęp dla osób małoletnich powyżej lat 15 jest możliwy za uprzednią zgodą rodzica lub opiekuna prawnego (oświadczenie do pobrania na stronie Muzeum). Przed udzieleniem zgody rekomendujemy wcześniejsze zapoznanie się z wystawą.