Niezwyciężona siła nowego życia
Uwagi o ikonografii elektryfikacji w powojennej Rumunii

• Niezwyciężona siła nowego życia

Clarette Wachtel, 'Światło', 1961. Dzięki uprzejmości Muzeum w Braile

Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza na warsztaty badawcze powiązane z wystawą „Plan Tysiącletni”. Szczególnie zachęcamy do udziału młodych badaczy i badaczki oraz studentów i studentki historii sztuki i kierunków pokrewnych.

Rozpoczęty w 1951 roku, wraz z pierwszym planem pięcioletnim, Wielki Plan Elektryfikacyjny był głównym elementem wdrażanej przez władze komunistyczne polityki industrializacji Rumunii. Kompleksowa elektryfikacja była uważana nie tylko za istotny czynnik wzrostu ekonomicznego, ale również za kluczowe narzędzie mające zapewnić postęp polityczny i kulturalny.

Elektryczność stanowiła najbardziej sugestywny symbol „nowego życia”, a przedstawienia procesu dążenia do jej zapewnienia – od budowy wielkich elektrowni po zawdzięczaną prądowi poprawę warunków życia i pracy społeczeństwa – stały się istotnym tematem w sztukach wizualnych, szczególnie pomiędzy wczesnymi latami 50. a 70. XX wieku. W ramach warsztatów proponujemy spojrzenie na wizualne i dyskursywne toposy elektryfikacji, ze szczególnym uwzględnieniem ich podwalin ideologicznych, zwłaszcza „walki pomiędzy starym i nowym”, a także charakterystycznego dla tego okresu postrzegania „współczesności”.

WARSZTATY PROWADZONE W JĘZYKU ANGIELSKIM.

Formularz zgłoszeniowy został ukryty.

Alina-Ruxandra Mircea

jest historyczką sztuki specjalizującą się w sztuce rumuńskiej XX wieku, pracuje jako kuratorka w Muzeum Karola I w Braile (Muzeul Brăilei "Carol I”). Jest także doktorantką na Narodowym Uniwersytecie Artystycznym w Bukareszcie, gdzie przygotowuje rozprawę doktorską dotyczącą realizmu socjalistycznego i odrodzenia modernizmu w sztuce rumuńskiej lat 60. i 70. XX wieku. Jej zainteresowania badawcze dotyczą teorii sztuki modernistycznej, realizmu socjalistycznego i jego podstaw filozoficznych, nowoczesności i modernizmu socjalistycznego, a także regionalizmu artystycznego i kulturowego.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

18:00 Spotkanie Wiek energetykówWspólne czytanie na głos MUZEUM nad Wisłą
18:00 Spotkanie Wielka trwogaWspólne czytanie na głos MUZEUM nad Wisłą
11:00 Warsztaty Kto zmoże ciemności, tego zaprosimy w gościWarsztaty czytelniczo-choreograficzne MUZEUM nad Wisłą
12:00 Spotkanie Niedziela z BlyzkistНеділя з Близькість MUZEUM nad Wisłą
18:00 Spotkanie Teoria widzeniaWspólne czytanie na głos MUZEUM nad Wisłą
21:00 Film Hura, wciąż żyjemy!pokaz filmu Agnieszki Polskiej STUDIO TEATRGALERIA
plac Defilad 1, Warszawa
20:00 Wydarzenie Kino letnieZ Powiśla MUZEUM nad Wisłą
11:00 Spacer Spacer sentymentalnypo okolicach elektrowni Powiśle Metro Centrum Nauki Kopernik
,
12:00 Spotkanie Niedziela z BlyzkistНеділя з Близькість MUZEUM nad Wisłą