(nie)zbędna trauma
Dyskusja wokół książki „Antologia studiów nad traumą”

• (nie)zbędna trauma

Okładka książki "Antologia studiów nad traumą" pod red. T. Łysaka

Trauma jako narzędzie opisu upowszechniło się w psychoterapii, literaturoznawstwie, kulturoznawstwie, historiografii, badaniach nad wizualnością i sztuką. Pewne przejawy traumy stały się kapitałem kulturowym, podstawą tożsamości, powodem do dumy i rywalizacji.

Tom „Antologia studiów nad traumą” pod red. Tomasza Łysaka przedstawia wybrane aspekty pola dociekań w kontekście anglo-amerykańskim. Znalazły się w nim zarówno nowe odczytania tekstów tradycyjnego kanonu za pomocą dekonstrukcji, jak analizy przedstawień wizualnych, a także próby przeformułowania założeń tej koncepcji w celu badania kultur niezachodnich lub pomijanych aspektów traumatyzacji w euroamerykańskiej nowoczesności i ponowoczesności. Czy trauma jest wciąż poręcznym narzędziem czy też pojęciem-workiem, zbędnym wytrychem? Jak posługiwać się nią dziś w sposób twórczy i świadomy? Jak uniknąć pułapek i nie dać się wtórnie straumatyzować? Na tych i innych problemach skupią się rozmówcy.

Katarzyna Bojarska - badaczka zainteresowana relacjami sztuki, literatury, historii i psychoanalizy, krytyczka i tłumaczka (również tekstów o traumie). Autorka książki "Wydarzenia po Wydarzeniu: Białoszewski - Richter - Spiegelman" (Warszawa 2012). Członkini redakcji pisma „Widok. Teorie i praktyki kultury wizualnej” (www.pismowidok.org)

Jan Borowicz - kulturoznawca i psycholog, doktorant w Instytucie Kultury Polskiej UW, zainteresowany psychoanalizą, studiami nad Zagładą oraz związkami ciała i obrazu. Wkrótce ukaże się jego książka "Nagość i mundur. Ciało w filmie Trzeciej Rzeszy" (Warszawa 2015)

Andrzej Leder - filozof kultury, psychoterapeuta, profesor w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Autor m.in. "Nieświadomość jako pustka" (Warszawa 2001), "Przemiana mitów, czyli wojna o obrazy" (Warszawa 2004), "Nauka Freuda w epoce Sein und Zeit" (Warszawa 2007) oraz "Prześniona rewolucja" (Warszawa 2014).

Tomasz Łysak - adiunkt na Uniwersytecie Warszawskim. Zajmuje się reprezentacjami Zagłady w różnych mediach, psychoanalizą, fotografią, filmem oraz autobiografią. Publikował m.in. w „American Studies”, „Kwartalniku Filmowym”, „Polin: Studies in Polish Jewry”, „Slovo: an Interdisciplinary Journal of Russian, East-Central European, and Eurasian Affairs”, oraz w licznych tomach zbiorowych. Redaktor "Antologii studiów nad traumą" (Kraków 2015).