Niechciane dziedzictwo: pomniki PRL-u. Spacer miejski
«Небажана спадщина: пам'ятники Польської Народної Республіки». Міська прогулянка

• Niechciane dziedzictwo: pomniki PRL-u. Spacer miejski

Pomnik polsko-radzieckiego braterstwa broni na placu Wileńskim. Fot. Ewa Perlińska-Kobierzyńska

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Muzeum Warszawy zapraszają na spacer miejski z Ewą Perlińską-Kobierzyńską śladami warszawskich pomników PRL-u.

[Текст українською мовою нижче]

Zaczynając od placu Bankowego (dawnego Dzierżyńskiego), odwiedzimy miejsca, gdzie stały bądź nadal stoją pomniki z czasów Polski Ludowej. Interesować nas będą pomniki ważnych dla minionego sytemu postaci (polityków, wojskowych) oraz monumenty „wdzięczności” Armii Czerwonej. Niegdyś miały one swoją funkcję ideologiczną. Wraz z upływem lat stały się trwałym elementem przestrzeni Warszawy. Dziś są niechcianym dziedzictwem. Temat tym bardziej aktualny po wprowadzeniu w życie ustawy dotyczącej „usuwania z przestrzeni publicznej pomników propagujących komunizm lub inny ustrój totalitarny”.

Spacer wymaga przemieszczania się środkami komunikacji miejskiej, dlatego przypominamy o zabraniu ze sobą ważnej Karty Miejskiej lub o przygotowaniu biletów.

Ewa Perlińska-Kobierzyńska

Jest historyczką architektury, opiekunką merytoryczną zbiorów rysunku architektonicznego Muzeum Warszawy. Zajmuje się architekturą polską XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem środowiska warszawskiego czasu odbudowy.

***

Музей сучасного мистецтва у Варшаві та Музей Варшави запрошують вас на прогулянку містом по слідах знищених та ще існуючих пам'яток з часів Польської Народної Республіки.

Під час екскурсії, що розпочнеться на Банковій площі (колишня Площа Дзержинського), ми відвідаємо місця, де стояли або досі стоять пам'ятники комуністичної доби. Ми зосередимося на пам'ятниках важливим для тодішньої системи фігурам (політикам і військовим), а також на пам'ятниках «вдячності» Червоній Армії. Колись вони виконували ідеологічну функцію, а згодом стали невід'ємним елементом публічного простору Варшави. Сьогодні вони є відкинутою спадщиною. Ця тема набула актуальності у зв'язку із введенням в дію закону, що зобов'язує до «усунення з публічного простору пам'ятників, що пропагують комунізм або інші тоталітарні системи».

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

12:00 Warsztaty Emesenki: Sąsiedzi z tekturowego miasta. Sztuka dla najmłodszych Pawilon Cepelii
13:00 Warsztaty Sąsiedzka układanka. Działania rodzinne Pawilon Cepelii
Marszałkowska 99/101, Warszawa
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku angielskim po wystawie „Sąsiedzi” Pawilon Cepelii
Marszałkowska 99/101, Warszawa
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku ukraińskim po wystawie „Sąsiedzi”Екскурсія по виставці «Сусіди» українською мовою Pawilon Cepelii
Marszałkowska 99/101, Warszawa
16:00 Wykład Architektura handlowa powojennej Warszawy. Wykład Ewy Perlińskiej-Kobieżyńskiej«Комерційна архітектура післявоєнної Варшави». Лекція Еви Перлінської-Кобєжинської MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Sąsiedzi” Pawilon Cepelii
Marszałkowska 99/101, Warszawa