Niech sczezną internety
Spotkanie z Wojciechem Orlińskim

• Niech sczezną internety

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na spotkanie z Wojciechem Orlińskim, publicystą „Gazety Wyborczej”, autorem książki „Internet. Czas się bać“ oraz popularnego bloga „Ekskursje w dyskursie”.

„Internet nie jest zagrożeniem”, „W sieci wszyscy jesteśmy twórcami”, „Wszyscy korzystają z ekonomii dzielenia” - takimi hasłami wciąż operują internetowi badacze i aktywiści, a do tych haseł politycy dostosowują stanowione prawo. Szary obywatel codziennie czuje, że te teoretyczne hasła mają się nijak do praktyki, ale siedzi cicho.

Wiadomo, krytyka Internetu nie jest mile widziana. Internet to postęp, a postępu nie wolno krytykować. Dlatego ktokolwiek ośmieli się zapostulować, żeby Twitter nie prowokował wirtualnego linczowania, Facebook szanował prywatność, a Google nie stosował praktyk monopolistycznych - tego zaraz nazwą analogowym leśnym dziadkiem, który nie rozumie swoich czasów.

Podczas tego wykładu złamiemy to tabu. Będzie mowa o złej stronie Internetu - o tym, jak siecią zawładnęły monopolistyczne korporacje i jak wszyscy tracimy na „ekonomii dzielenia”. Że dalece nie wszyscy są twórcami, a Internet jest ogromnym zagrożeniem dla naszych podstawowych swobód obywatelskich i dobrobytu. Porozmawiamy też o tym, czy z tej bezwyjściowej sytuacji da się jednak znaleźć jakieś wyjście?

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

17:00 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskiePo wystawie „Ustawienia prywatności. Sztuka po Internecie” Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
18:00 Performans DIS: #ThinkspirationNocny bieg z Noamem Chomskym Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
18:00 Wykład Kontra-internet Wykład Zacha Blasa Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
17:00 Oprowadzanie Wizualna nadekspresjaOprowadzanie tematyczne Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
18:00 Wykład Nowe media powszednie - rzecz o przetrwaniuWykład Wendy Chun Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie sobotniePo wystawie „Ustawienia prywatności. Sztuka po Internecie” Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia