Nie wszystko może się zdarzyć
Cara Benedetto

• Nie wszystko może się zdarzyć

Cara Benedetto “Anything Cant Happen” 2016 ©Cara Benedetto

Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza na performans amerykańskiej artystki Cary Benedetto w piątek 23 września w godzinach 20:30-0:30. Wstęp za wcześniejszym RSVP, uprzejmie prosimy o potwierdzenie.*

Tekst kuratorski: Monika Szczukowska

„Nie wszystko może się zdarzyć” to antyklimaksowy non-event z performansami podejmującymi grę z językiem i kontaktami erotycznymi. By w nim uczestniczyć, musisz być osobą samoidentyfikującą się jako kobieta lub trans lub zostać zaproszona/y przez kobietę lub osobę transpłciową. Artystka jest także pisarką tekstów erotycznych i zaprasza publiczność również 21 i 22 września do wspólnej rozmowy i aktywności w formacie swobodnego performansu.

Performans Cary Benedetto sytuuje się w centrum wzajemnych powiązań feminizmu, języka i etyki. Prekaryjny język i podmiot wskazują na bezbronność niezbędną w krytyce „ja”, jak i również rozleglejszych systemów władzy. Głosy uznają siebie nawzajem, wspierając wymianę między kobietami i proces stawania się kobietą jako kształtowania podmiotowości.

Wysiłek i praca kobiet, mianowicie pracownic seksualnych, są dyskretne i ignorowane w kapitalizmie. W imię postępu kapitalizm domaga się wykorzystania wszelkich dostępnych przestrzeni, zarówno materialnych, jak i wyobraźniowych. Wynaleziono wprawdzie rozmaite sposoby na śledzenie ludzkiego postępu, dostarczanie dowodów na jego istnienie, ale w warunkach kapitalizmu postęp okazał się w istocie grą w relatywne zadłużenie.

Od zarania dziejów filozofki twierdziły, że wygłodniałe ciało trzeba odczytywać jako przekaz społeczny, jako narzędzie walki o samoupodmiotowienie. Zgodnie z tym przekonaniem performerki, którym zostało wypłacone wynagrodzenie pracownic seksualnych, będą szukały swych relatywnych strat – będą je śledziły i określały ich miarę za pomocą kalendarzy, krokomierzy, pisanych i wygłaszanych tekstów, kochanków, pieniędzy i innych wymian promujących stratę lub malejący zysk.

Udział i performans:

Miękkie usta i Twarde komunikaty - Edyta Jarząb, Mia Von Matt, Helena Malewska, Barbara Klicka, Anna Zaradny, Iga Winczakiewicz, Małgorzata Głuchowska, Monika Krawiecka, Monika Andryszek i inni
Technologia spa - Robert M Ochshorn
Toasty, noty i cytaty - Monika Szczukowska, Wiktor Dynarski (prezydent Fundacji Trans-Fuzja), Joanna Ostrowska, i inni
Zrzucanie skóry - z pomocą Maldorora

Tłumaczenie: Katarzyna Makaruk

Fundacja Trans-Fuzja: partner w zmienianiu języka, który wspiera nowe drogi zrozumienia siebie nawzajem w miłości

* Wstęp za wcześniejszym RSVP dla pierwszych 150 osób. Aby wziąć udział w performansie, musisz być osobą samoidentyfikującą się jako kobieta lub trans lub zostać zaproszona/zaproszony przez kobietę lub osobę transpłciową. Prosimy o zaznaczenie jako kto się identyfikujesz, a jeśli zostałeś zaproszona/y o podanie osoby zapraszającej. Prosimy o przesyłanie RSVP na adres: RSVP@artmuseum.pl

Cara Benedetto

(ur. 1979) jest artystką wizualną i pisarką. Jej prace były pokazywane m.in. w Museum of Contemporary Art w Cleveland, Ohio; Night Gallery, Los Angeles; Chapter NY, Nowy Jork; Young Art Gallery, Los Angeles; Taxter and Spengemann, Nowy Jork; i Metro Pictures, Nowy Jork. Jesienią artystka weźmie udział w kolejnej edycji wystawy "Take Me (I’m Yours)" organizowanej przez Hansa Ulricha Obrista w nowojorskim Jewish Museum. Benedetto jest autorką "Burning Blue", powieści erotycznej opublikowanej w 2015 roku przez Badlands Unlimited w serii „New Lovers”, oraz eksperymentalnego romansu "The Coming of Age" (2014). Jest także redaktorką "Contemporary Print Handbook", podręcznika grafiki dla Uniwersytetów, który ukaże się w tym roku. Jej teksty były publikowane przez „Badlands”, „C Magazine”, „Sleek Magazine”, „Area Sneaks”, „Qui Parle”, „The Third Rail” i „Halmos”. Pomiędzy 2013-15 Benedetto była rezydentką Akademie Schloss Solitude w Stuttgarcie. W 2014 roku otrzymała stypendium Rema Hort Mann Emerging Artist. Ukończyła studia MFA na nowojorskim Columbia University. Jest profesorką print media na Virginia Commonwealth University w Richmond, w stanie Wirginia.

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

Cykl Wokół Archiwum Performansu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Sala na Pańskiej
Pańska 3, Warszawa
Cykl Indeks słów zakazanychCykl rozmów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Sala na Pańskiej
Pańska 3, Warszawa
18:00 Performans Frank Church. Rezerwat Rzeki bez Powrotu i MAQUISPerformanse Jeremiaha Day Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Sala na Pańskiej
Pańska 3, Warszawa
18:00 Performans MAQUISPerformans Jeremiaha Day Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Sala na Pańskiej
Pańska 3, Warszawa
19:00 Performans Epizody 1-4: W jakiej emocjonalnej rzeczywistości chciałbyś/chciałabyś żyć?Performans Wojciecha Kosmy Studio Niepodległości 159
Al. Niepodległości 159, Warszawa
Zdjęcia filmowe PLAMAPOPE.L PIN-UP Studio