Nie czas na murale!
Spotkanie wokół książki OUT OF STH

• Nie czas na murale!

BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zapraszają na spotkanie wokół książki „Międzynarodowe Biennale Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH”.

Książka to podsumowanie wszystkich dotychczasowych edycji Biennale Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH i jego koncepcji ewoluującej od idei ukazania w kontekście sztuki zjawisk z obszaru street artu, przez prezentację inspiracji, jaką twórcy czerpią z miasta, aż do krytycznego ujęcia problematyki miejskiej, dla której sztuka może generować modele rozwiązań. Wśród autorów tekstów pojawili się m.in.: Sławek Zbiok Czajkowski, Przemysław Filar, Wojtek Furmaniak & Zośka Reznik, Joanna Kobyłt & Joanna Synowiec, Michał Kubieniec, Barbara Kwaśny, Stach Szabłowski, Vova Vorotniov, Artur Wabik oraz kuratorka Joanna Stembalska.

Moderatorka: Bogna Świątkowska, goście Joanna Stembalska – redaktorka i kuratorka Biennale OUT OF STH, Sławek Zbiok Czajkowski (współkurator 4 edycji biennale)

O Biennale
Międzynarodowe Biennale Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH swoją premierę miało w 2008 roku w BWA Wrocław – Galerii Sztuki Współczesnej jako międzynarodowy projekt torujący drogę zrozumieniu takich zjawisk, jak street art, graffiti, redizjan, kultura rowerowa, miejski aktywizm, guerilla gardening i wiele innych. OUT OF STH dotyczy problematyki zaangażowania sztuki w aktualne wyzwania i perspektywy, jakie dla rozwiązywania problemów współczesności otwierają się w obszarach takich, jak troska o środowisko, nowoczesna urbanistyka, kultura alternatywna. Odbyło się 5 edycji Biennale, w sumie od 2008 wzięło w nich udział ponad 100 artystów (m.in. Konrad Smoleński BNNT, Maciej Salamon, Jerzy Kosałka, Gavin Turk, Ben Wilson, Chris Gilmour, John Russel, Tod Hanson, Max Reeves, Franics Thorburn, Cedar Lewisohn, Satoshi Minakawa, Kama Sokolnicka, Karolina Freino, Piotr Kmita, Piotr Skiba, Krystian Czaplicki, Aleksandra Niepsuj, Edgar Bąk, Beata Rojek, Aleksandra Kubiak, Basia Bańda, Grupa Łuhuu!, Egon Fietke, Mudwig, Escif, Erica Il Cane, Zosen, Vova Vorotniov, Blu, Remed, Wojciech Kołacz Otecki, Sławek Czajkowski, Jakub Stępień Hakobo, Mariusz Waras, Grzegorz Łoznikow, Szymon Wojtyła, Warstwy, Wykwit, Ekta, Benedict Radcliffe, Kevin Cyr, BIG, Pido/Pao) z 17 krajów (Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoch, Belgii, Brazylii, Kanady, USA, Francji, Ukrainy, Holandii, Japonii, Chile, Chin, Danii, Meksyku).

Kuratorka Biennale: Joanna Stembalska

Joanna Stembalska

kuratorka i historyczka sztuki. Ukończyła Historię Sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim i Podyplomowe Studia Kuratorskie na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od 2005 roku pracuje w BWA Wrocław, kierowniczka Studia BWA, kuratorka i współkuratorka wielu wystaw, m.in. "For Kids and Adults" w Muzeum Sztuki Współczesnej w Belgradzie, "Być jak Sędzia Główny" w galerii Awangarda BWA Wrocław oraz wielu pokazów indywidualnych, m.in. wystawy "Czarne charaktery" Olafa Brzeskiego w CSW Łaźnia w Gdańsku, "Winning" Piotra Kmity w galerii Awangarda BWA Wrocław. Wyróżniona i nagrodzona za Biennale Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH.
Jej zainteresowania koncentrują się m.in. na sztuce w przestrzeni miejskiej, a zwłaszcza na jej społecznym wymiarze odzwierciedlającym współczesne demokratyczne tendencje uczestniczenia w kulturze.

Sławek Zbiok Czajkowski

jeden z najaktywniejszych i najbardziej docenionych artystów działających na pograniczach street artu w Polsce, absolwent Instytutu Sztuki i Kultury Plastycznej przy Uniwersytecie Zielonogórskim. Zaczynał jako malarz graffiti i murali w Zielonej Górze, działał we Wrocławiu i innych miastach. Wystawia również w galeriach, był autorem kilku wystaw podejmujących temat street artu, w tym pionierskiej „Artyści Zewnętrzni. Out of Sth“, Wrocław 2008. Jest także twórcą filmu dokumentalnego poświęconego środowisku Urban Art (2011). Swoje działania prezentował, m.in. w Niemczech, we Włoszech, w Stanach Zjednoczonych, Czechach, Francji. Otrzymał Grand Prix w 9 Konkursie im. Eugeniusza Gepperta (2009), w tym samym roku uzyskał Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od kilku lat działa w duecie artystycznym „Dwa Zeta“ z Karoliną Zajączkowską, mieszka i pracuje w Warszawie.

Bogna Świątkowska

założycielka Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana, z którą zrealizowała szereg projektów interdyscyplinarnych, m.in. Nowy Dizajn Miejski, Synchronicity, Wolny Uniwersytet Warszawy, Ekspektatywa. Promotorka młodej sztuki polskiej, architektury oraz dizajnu. Współkuratorka i kuratorka wystaw (m.in. „Coś które nadchodzi. Architektura XXI wieku”, „Chwała miast. Promocja miast przez architekturę”), a także licznych projektów zrealizowanych przez Fundację Bęc Zmiana, m.in. Eksperyment nie może być kontynuowany (2012), Kolekcja publiczna sztuki m.st. Warszawy (2012). Redaktorka wielu książek wydanych przez Fundację Bęc Zmiana. Członkini Społecznej Rady Kultury przy prezydencie m.st Warszawy. Założycielka i wydawca ogólnopolskiego magazynu kulturalnego „Notes na 6 tygodni”. Wcześniej naczelna pierwszego popkulturalnego miesięcznika „Machina” (1998-2001), wicenaczelna tygodnika „Przekrój” (2003). Autorka licznych tekstów, wywiadów, reportaży, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych współczesnej kulturze popularnej.