Nie-banalna transformacja. Malarstwo w Polsce po 1989 roku
Wykład Łukasza Gorczycy

• Nie-banalna transformacja. Malarstwo w Polsce po 1989 roku

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na wykład Łukasza Gorczycy towarzyszący wystawie „Edi Hila. Malarz transformacji”.

Tematem wykładu będą wybrane obrazy i malarskie interwencje w przestrzeni publicznej, które na przestrzeni ostatnich dwóch dekad toczyły grę z fantazmatami polskiej, potransformacyjnej kultury wizualnej i fantazjami dotyczącymi zachodzących przemian ekonomicznych. Wilhelm Sasnal na dzikim zachodzie, Zbigniew Rogalski malujący banknoty euro, grafiki gratis Rafała Bujnowskiego i nie-komunikaty Jadwigi Sawickiej to niektórzy bohaterowie i bohaterki naszego spotkania.

Łukasz Gorczyca

(ur. 1972) – z wykształcenia historyk sztuki, współtwórca (wraz z Michałem Kaczyńskim) magazynu artystycznego “Raster” (1995-2003), a następnie galerii o tej samej nazwie (od 2001). Aktywny jako krytyk sztuki i kurator (m.in. wystawy “Relaks” w Galerii Arsenał w Białymstoku, 2001; “De Ma Fenetre” w Ecole Natonale Superiere des Beaux Arts w Paryżu, 2004; "Urwany film", BWA Wrocław, 2012), współpracował z redakcją kultury TVP (2000-2002) oraz licznymi, krajowymi i międzynarodowymi magazynami artystycznymi. Jest autorem tekstów do katalogów wystaw sztuki najnowszej, opublikował również książki literackie (“Najlepsze polskie opowiadania”, 1999; “W połowie puste”, 2010 – wraz z Łukaszem Rondudą, "Bałwan w lodówce", 2017). Współredaguje magazyn "NOT.FOT. - Notatnik fotograficzny ".

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

18:30 Spotkanie Rozmowa z Jarosławem Modzelewskim i Wilhelmem Sasnalemprowadzenie: Dorota Jarecka i Joanna Mytkowska MUZEUM nad Wisłą
12:00 Oprowadzania Dzień Wolnej Sztuki 2018w Muzeum nad Wisłą MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku angielskim po wystawie „Edi Hila. Malarz transformacji” MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Edi Hila. Malarz transformacji” MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Edi Hila. Malarz transformacji” MUZEUM nad Wisłą
18:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Edi Hila. Malarz transformacji” MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Edi Hila. Malarz transformacji”Popołudnie w Muzeum MUZEUM nad Wisłą
18:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku rosyjskim po wystawie „Edi Hila. Malarz transformacji”Тур на русском языке по выставке „Эди Хила. Художник трансформации” MUZEUM nad Wisłą
18:30 Spotkanie Spotkanie z Edim Mukąprowadzenie Joanna Mytkowska MUZEUM nad Wisłą