Narodowa grafika użytkowa

• Narodowa grafika użytkowa

Marta Gawin, 2011

Muzeum zaprasza na ostatnią sesję w ramach programu towarzyszącego wystawie „Nowa Sztuka Narodowa” - poświęconą wątkom narodowym, religijnym i patriotycznym we współczesnej grafice użytkowej. Sesja została zaprogramowana na zaproszenie muzeum, przez Rene Wawrzkiewicza, współzałożyciela i członka zarządu Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej.

Monika Rosińska wygłosi wykład „Projektowanie (dla) narodu. Dlaczego dizajn jest bardziej prawicowy?”. Pisze ona: „O dizajnie, w przeciwieństwie do sztuki, przyzwyczailiśmy się myśleć w kategoriach narodowych: rozpoznajemy wzornictwo skandynawskie, polski styl narodowy, korporacyjny dizajn amerykański, etc. Nierzadko nawet, projekty wzornicze awangardowej proweniencji, realizowane stawały się rewersem modernistycznej utopii, wzmacniając poczucie narodowej tożsamości i zyskując nowych wyznawców dla patriotyzmu”.

Marta Gawin wygłosi wykład na temat problematyki identyfikacji wizualnej organów władzy w Polsce. „Pomysł opracowania systemu identyfikacji wizualnej struktury organów aparatu państwa polskiego, zrodził się, z potrzeby uporządkowania chaosu, który po roku 1989, zdominował wizerunek polskich instytucji państwowych. Wielość, różnorodność i wątpliwa jakość projektowa funkcjonujących identyfikacji, nie sprzyja budowaniu wizerunku państwa solidnego, rzetelnego i działającego w sposób harmonijny. Widoczny, w nienawiązujących do siebie stylistycznie i formalnie logotypach polskich instytucji państwowych, brak spójności myśli projektowej, który obecny jest nawet na poziomie resortowym sprawia, że obywatele są skonfrontowani z obrazem państwa zakłóconej komunikacji wewnętrznej i niepełnego przepływu informacji. Państwo postrzegane jest, jako organizacja rozbita wewnętrznie.”

Rene Wawrzkiewicz zajmie się polskimi symbolami politycznymi z lat 1980 - 2012. „Znaki partii są zawsze wizualną emanacją myśli, emocji i charakteru ludzi tworzących ruchy polityczne i reprezentujących dane grupy społeczne. Małe symbole graficzne zawierają w sobie wielość nieświadomych treści i ukrytych znaczeń - czasem dziwnych, sprzecznych i zaskakujących. Narodowe radości, odnalezione tożsamości, obietnice szczęścia i bogactwa, samotności liderów, iluzje siły, nieświadome kłamstwa, naiwne nadzieje czy ukryte frustracje. Wykład będzie próbą opisania i analizy przemian symboliki politycznej od znaków antykomunistycznej opozycji lat 80., poprzez narodziny (i śmierci) partii politycznych lat 90., do nowoczesnych brandów marketingu politycznego.”

Program:

Monika Rosińska Projektowanie (dla) narodu. Dlaczego dizajn jest bardziej prawicowy?

Marta Gawin Identyfikacja wizualna organów władzy w Polsce. Analiza sytuacji zastanej i propozycja modelu systemowego.

Rene Wawrzkiewicz Teraz K.... My! - polskie symbole polityczne 1980-2012

moderator: Rene Wawrzkiewicz

Wykładowcy:

Monika Rosińska – socjolog, doktorantka w Instytucie Socjologii UAM, gdzie przygotowuje pracę doktorską poświęconą kulturze dizajnu; uczestniczka projektów naukowo-badawczo-artystycznych, kuratorka wystaw. Autorka książki „Przemyśleć użycie. Projektanci. Przedmioty. Życie społeczne”, Fundacja Bęc Zmiana, Warszawa 2011, oraz artykułów w czasopismach naukowych.

Rene Wawrzkiewicz - grafik-projektant, researcher i kurator designu. Absolwent wydziału Grafiki ASP w Warszawie. Współtwórca studia projektowego MamaStudio (2001-2008). Współzałożyciel i członek zarządu STGU. Kurator i współkurator wielu inicjatyw i projektów m.in.: wystawa „Design dla wolności, wolność w designie” w Berlinie i Tokio w 2011 roku, „Targi Wiedzy Graficznej 2011”, konkurs „Projekt Roku - Polski Konkurs Graficzny” i wiele innych. Projektant identyfikacji wizualnych dla m.in.: Good Music, Teatru Polskiego w Bydgoszczy, Fundacji Bęc Zmiana, Teatru Nowego w Warszawie.

Marta Gawin – projektantka grafiki użytkowej. Absolwentka wydziału projektowego w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Studia ukończyła z wyróżnieniem w Pracowni Liternictwa i Typografii pod kierunkiem dr hab. Tomasza Bierkowskiego. Jej dyplom „System identyfikacji wizualnej struktury organów aparatu państwa polskiego“ był wielokrotnie nagradzany i znalazł się wśród najlepszych dyplomów projektowych w Międzynarodowym Przeglądzie Projektów Dyplomowych. Zajmuje się projektowaniem systemów identyfikacji i informacji wizualnej, typografią, edytorstwem i multimediami.