„Najszczęśliwsza myśl”
pokaz filmu Agnieszki Polskiej w Planetarium CNK

• \

Agnieszka Polska, “The Happiest Thought”. Fulldome video with sound © Agnieszka Polska and Żak Branicka Gallery, Berlin

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Centrum Nauki Kopernik zapraszaja na specjalny pokaz filmu Agnieszki Polskiej „Najszczęśliwasza myśl”.

Film zostanie pokazany na kopule Planetarium w Centrum Nauki Kopernik.

Ponad 250 milionów lat temu, na przełomie permu i triasu, doszło do największego w historii planety wymierania gatunków. Wyginęło wtedy nawet 90% życia na Ziemi. To niepokojące zjawisko naturalne i jego efekty są tematem pierwszego filmu Agnieszki Polskiej zrealizowanego w technologii fulldome. W poetyckim eseju wizualnym pt. „Najszczęśliwsza myśl” ożywiona zostaje zniszczona biosfera Ziemi. Film zainspirowany jest „najszczęśliwszą myślą” Alberta Einsteina, którą fizyk nazwał później myślą podstawową i która zainspirowała go do sformułowania w 1915 roku ogólnej teorii względności, traktującej przestrzeń i czas jako połączone byty. Śpiewany przez amerykańskiego performera Geo Wyetha tekst staje się częścią hipnotycznego, ujmującego seansu.

Podczas poprzedzającego film Agnieszki Polskiej pokazu na żywo przyjrzymy się nocnemu niebu: letnim konstelacjom i planetom. Oderwiemy się od powierzchni Ziemi i zastanowimy, co sprawia, że jest wyjątkowa i dlaczego istnieją na niej komfortowe warunki do życia. Obejrzymy też z bliska jej najbliższych sąsiadów: Marsa i Wenus, na których panują skrajnie inne warunki.

Badając klimat własnej planety, ale także innych ciał niebieskich, możemy się wiele nauczyć o uwarunkowaniach zmian klimatycznych, a dzięki temu również o tym, w jaki sposób żyć i działać, by uchronić Ziemię przed katastrofą.

Agnieszka Polska w swoich filmach i pracach graficznych często dokonuje nagłej zmiany perspektywy (czasowej, przestrzennej, symbolicznej) – radykalnego przeskoku w skali w obrębie jednego dzieła. Wychodząc od detalu lub jednostkowej historii, Polska płynnie przechodzi do narracji o zjawiskach dotyczących całej planety czy nawet Układu Słonecznego.

W jednej opowieści łączy fakty, spekulacje i fikcje. Bada relacje między nauką i językiem, dźwiękiem i obrazem, eksperymentuje z bodźcami silnie oddziałującymi fizycznie na odbiorców. Narratorami jej filmów są postaci historyczne, zapomniani artyści konceptualni, demony, a nawet spersonalizowane gwiazdy. W filmie „The New Sun” (2017) uczłowieczone słońce spogląda z dystansu na Ziemię i ludzkie poczynania z czułością i smutkiem. W wideo „The Demon’s Brain” (2018), inspirowanym książką „Fossil Capital” Andreasa Malma, artystka kreśli losy średniowiecznego posłańca, którego perypetie konfrontują nas ze źródłami współczesnych problemów industrializacji i globalnego ocieplenia.

Przed filmem odbędzie się przygotowany przez prezenterów Planetarium, 20-minutowy pokaz na żywo poświęcony klimatowi kosmicznemu.

Czas trwania seansu i pokazu: 45 minut

Pokazy są bezpłatne, obowiązują zapisy. Liczba miejsc jest ograniczona.

Bezpłatne bilety na oba pokazy (20.08 i 3.09) dostępne są w Centrum Nauki Kopernik. Na każdy seans przygotowano 70 wejściówek. Ich rezerwacja odbywa się telefonicznie w kasach CNK, pod numerem tel.: 22 596 41 00.

Limit osób w ramach jednej rezerwacji: 4.

"Najszczęśliwsza myśl"

Animacja: Agnieszka Polska, Nathan Gray
Głos: Geo Wyeth
Dźwięk: Agnieszka Polska, Igor Kłaczyński
Nagranie dźwięku: Ronald van der Spek
Miksowanie dźwięku: Igor Kłaczyński
Asystentka produkcji: Irma Blumstock
Czas trwania: 21'':05'

Koprodukcja Berliner Festspiele / Immersion / The New Infinity i Planetarium Hamburg

Pokaz w języku angielskim. Na miejscu będą dostępne tłumaczenia na język polski.

Wystawa i inne wydarzenia towarzyszące: