„Najlepsze miasto świata”
Po co nam dziś historia odbudowy Warszawy?

  • „Najlepsze miasto świata”

    Żródło: polona.pl

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza do wysłuchania fragmentu nowej książki Grzegorza Piątka, wokół której następnie odbędzie się dyskusja.

Spotkanie odbędzie się wokół nieopublikowanej jeszcze książki Grzegorza Piątka, „Najlepsze miasto świata. Odbudowa i przebudowa Warszawy 1944-1949”, która ukaże się w 2020 roku nakładem wydawnictwa WAB.

Z zaproszonymi gośćmi porozmawiamy o historycznych znaczeniach odbudowy stolicy oraz pozostałych po niej artefaktów. Zadamy pytania o to, jak pisać historię stanów kryzysowych i sposobów normalizacji życia i wychodzenia z kryzysu?

Więcej informacji o wystawie: wwb11.artmuseum.pl.

Grzegorz Piątek

krytyk i badacz architektury, pisarz, kurator, z wykształcenia architekt. Autor biografii "Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego"
(2016), za którą otrzymał Nagrodą Literacką m.st. Warszawy, oraz książki "Najlepsze miasto świata. Odbudowa i przebudowa Warszawy 1944-1949" (luty 2020). Współautor innych publikacji poświęconych miastu i architekturze, m.in. "Lukier i
mięso. Wokół architektury w Polsce po 1989 roku" (z Jarosławem Trybusiem i Marcinem Kwietowiczem, 2013). W latach 2005-2011 członek redakcji miesięcznika „Architektura-murator”. W latach 2011-2019 działał w Fundacji Centrum Architektury,
gdzie opracował m.in. polskie wydania pism Le Corbusiera, Rema Koolhaasa i Jane Jacobs.

Adam Przywara

jest doktorantem w Manchester Architecture Research Group na Uniwersytecie Manchesteru. Magisterium ukończył na kierunku historii architektury w The Bartlett, University College London. Jego projekt doktorski dotyczy ekonomii i znaczenia materiałów budowlanych w Warszawie, Polsce i Europie wczesnego okresu odbudowy 1945-1949. W szerszej perspektywie jego zainteresowania naukowe koncentrują się na materialności architektury i historii budownictwa w kontekście wojny i ekonomii politycznej. W ostatnich latach Adam był współkuratorem wystawy “Do zobaczenia po rewolucji!” w Galerii Arsenał w Białymstoku; rezydentem Bauhaus Lab 2018 w Dessau; asystentem przy wystawie documenta 14 w Atenach i Kassel; a także organizotorem warszawskiego BETON Film Festival. O architekturze i sztukach wizualnych na stałe pisze m.in. dla magazynu SZUM i NN6T.

dr Agata Zborowska

kulturoznawczyni, historyczka kultury. Zainteresowana teorią rzeczy i afektów, teorią krytyczną oraz historią kultury XX wieku. Autorka książki "Życie rzeczy w powojennej Polsce". Publikowała m.in. w „Kontekstach”, „Kulturze Współczesnej”, „Kulturze Popularnej”, „Kwartalniku Filmowym”, „Czasie Kultury”, „Fashion Theory. The Journal of Dress, Body & Culture”, „Critical Studies in Fashion and Beauty”. Stypendystka Narodowego Centrum Nauki. Studiowała na Carlton University (2011), University College London (2014) i Indiana University Bloomington (2016), Post-doc fellow na University of Chicago (2019).

Zobacz także:

Inne wydarzenia z tego cyklu: