Nagie życie
Oprowadzanie filozoficzne po wystawie
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na pierwsze spotkanie w ramach cyklu oprowadzań filozoficznych po wystawie „MIRIAM CAHN: JA, ISTOTA LUDZKA”.
Wystawa „MIRIAM CAHN: JA, ISTOTA LUDZKA” skłania do zadania wielu filozoficznych pytań. Już sam tytuł nawiązuje do kwestii, która tkwi u źródeł myślenia filozoficznego. Co to znaczy być człowiekiem? Co to znaczy być kobietą czy artystką? Czy mam ciało, a może raczej jestem ciałem? Czy moja seksualność, popędy i emocjonalność mają wpływ na to, kim jestem? W pierwszym momencie intensywna kolorystka obrazów Miriam Cahn przyciąga nasze spojrzenie, dopiero po chwili przychodzi refleksja nad treścią jej dzieł, prowokując do zadania powyższych pytań.
Oprowadzania filozoficzne będą stanowić okazję do pogłębionej refleksji nad sensem dzieł prezentowanych przy okazji wystawy „MIRIAM CAHN: JA, ISTOTA LUDZKA”. Kryzys uchodźczy stanowi istotny i aktualny temat w twórczości Miriam Cahn, jej obrazy przestawiają często nagie ciała, które są zawieszone w abstrakcyjnej siatce granic. Artystka zderza ze sobą konkretne (nagie) życie z wyobrażeniowymi konstruktami, które dzielą ludzi i zamieszkiwany przez nas świat. Myśl włoskiego filozofa Giorgio Agambena będzie stanowić doskonałą ramę konceptualną przy próbie uchwycenia sensu prac szwajcarskiej artystki. Agamben wypracowuje w swojej filozofii pojęcia, które możemy odnaleźć na obrazach Cahn w wersji wizualnej: nagie życie, rozróżnienie między dzoe a bios (życie biologiczne a biograficzne), homo sacer (figura „świętego człowieka”), stan wyjątkowy, profanacja itd.
Głównym celem oprowadzania będzie zapoznanie gości z aktualną wystawą, który zostanie zrealizowany w horyzoncie filozoficznym. Spotkania w ramach cyklu oprowadzań filozoficznych mają być okazją do poszukiwania tego, co wspólne dla sztuki i filozofii, dzieła mają prowokować do zadawania filozoficznych pytań, a teoretyczne myśli mają zostać ukonkretnione dzięki poszczególnym dziełom sztuki.
Między sztuką a filozofią nie ma ostrej granicy, dziedziny te przenikają się, obie pomagają nam lepiej rozumieć świat, innych i nas samych. Zarówno sztuka jak i filozofia zadają nam pytania, prowokując do poszukiwania odpowiedzi, jednak różnica leży w medium – sztuka posługuje się wizualnością i doświadczeniem, natomiast filozofia jest sferą pojęć i dyskursywnego języka.
Wysiłek filozofowania trafnie wyraża metafora drogi, podejmowanie myślenia jest nieprzewidywalne, czasami pewne ścieżki prowadzą nas do pięknych widoków, a czasami pewne drogi okazują się ślepe. Żywiołem filozofii jest rozmowa, dlatego postaramy się uniknąć formy wykładu, a skupimy się na dialogowaniu. Zapraszamy do wspólnej podróży, której kierunek będzie zależał również od Państwa!
Adrian Krupa, filozof zafascynowany światem sztuki współczesnej, który szuka związków między sztuką a filozofią w celu lepszego rozumienia świata i nas samych. Adrian pracuje jako przewodnik i opiekun publiczności w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz jest doktorantem w zakresie filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Jego zainteresowania badawcze dotyczą fenomenologii, filozofii hermeneutycznej i estetyki.
Bernard Wnuk, student MISH UW. Interesuje się sztuką polską po 1945, performance i XX w. francuską filozofią.