Mount Mound Refuse
Performans poezji i dźwięku Jessiki Khazrik

  • Mount Mound Refuse

    Jessika Khazrik, dzięki uprzejmości artystki

Kem Care zaprasza na performance poezji i dźwięku Jessiki Khazrik, pt. „Mount Mound Refuse”. Ta praca to wielojęzyczna poezja badająca zetknięcia ciała i globalnej gospodarki poprzez wspomnienia toksyczności, nastoletniej miłości, black metalu i obliczeniowych połączeń.

Akcja wiersza umiejscowiona jest na lesistym skraju żwirowni w sąsiedztwie domu autorki, gdzie wyrzucano, a następnie zakopywano toksyczne odpady. Podejmuje temat destrukcji środowiska naturalnego i obietnic związanych z czasem powojennej rekonstrukcji, realizowanej poprzez rewitalizację miast i rozwój internetu. Niewidoczne zwierzęta, kilka zaimków, przyjaciele i kochankowie znani jako R__O i Mały Podpalacz przemierzają przestrzenno-lingwistyczne place budowy, odgrzebując historię przyjemności, zysków i odpadów. Młodzi kochankowie przypadkowo znajdują się na tym samym obszarze trującej wymiany, która jest w sekrecie legitymizowana przez dominująca dynamikę globalnej polityki i lokalnych służb porządkowych.

W tej literackiej i dźwiękowej pracy, pisanej jednocześnie po arabsku, angielsku i włosku, języki stają się materialnym świadkiem tłumaczenia, pożądania i miejsca. Symbole wzorów chemicznych napotykane w lesie stają się wersami poezji. Instalacja dźwiękowa która zostanie zaprezentowana na żywo, składa się z nagrań terenowych zarejestrowanych w 2017 roku na miejscu i w sieci, a także zbioru dźwięków, które artystka nagrywała między 13 a 16 rokiem życia.

Jessika Khazrik (ur. 1991) to artystka i pisarka mieszkająca i pracująca w Bejrucie. Jej niedyscyplinarne praktyki sięgają od technoperformansu i kompozycji po historię nauki. Uzyskała licencjat z lingwistyki i teatrologii na Uniwersytecie Libańskim oraz tytuł magistra sztuki, kultury i technologii na MIT, gdzie została uhonorowana Nagrodą im. Ady Lovelace. W latach 2012-2014 była stypendystką Home Workspace Program w Ashkal Alwan oraz rezydentką w La Non Maison (Francja, 2015) i Marra.tein (Liban, 2016). Jej prace pokazywano m.in. na wysypisku Normandy, w Stanford Research Institute, Arab Image Foundation, Beirut Art Center, Sursock Museum, LUMA Foundation, ICA Boston, Center of Documentary Arts and Research na UC Santa Cruz, LACE, w jej domu, internecie oraz w Theater der Welt. Eseje i wiersze Khazrik były publikowane w „Bidayat Journal”, „Kohl Journal”, „The Funambulist”, „Almodon” i „Ibraaz”, a także w antologiach. Często współpracuje z innymi twórcami i kolektywami jako performerka, badaczka i pisarka. Działa również jako Society of False Witnesses.