„Moja ucieczka”
Pokaz filmu Ferasa Fayyada

  • \

    Kadr z filmu "Moja ucieczka", reż. Feras Fayyad, 2016

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na pokaz filmu „Moja ucieczka” w reżyserii Ferasa Fayyada.

80% dzieci w Syrii zostało dotkniętych konfliktem zbrojnym zarówno w kraju, jak i w sąsiednich państwach. W filmie „Moja ucieczka” dwóch piętnastolatków Ghaith i Abdul decydują się na ucieczkę z, ogarniętej wojną Syrii, do Europy. W trakcie niebezpiecznej podróży odkrywają inne oblicze tego kontynentu. Film jest opowieścią o poszukiwaniu bezpieczeństwa i wybawienia. Utraciwszy nadzieję i rodzinę, dwoje młodych bohaterów stara się przetrwać za wszelką cenę. Ukazując przemoc, zniewolenie, łamanie praw człowieka i wyzysk reżyser odkrywa ukryte oblicze zachodniej cywilizacji. 

Moja ucieczka (My Escape), reż. Feras Fayyad, 2016, 53 min.

Po pokazie rozmowa z reżyserem. Spotkanie poprowadzi: Agnieszka Lichnerowicz.

Feras Fayyad reżyser filmowy, nominowany do Oskara i nagrodzony nagrodą Emmy. Jego najbardziej znany film to nagrodzony ponad czterdziestoma nagrodami (m.in. w Sundance), „Last Men in Aleppo”. Ponadto producent filmu krótkometrażowego, „One Day in Aleppo”, zdobywcy ponad dwudziestu nagród. Obecnie pracuje nad kolejnym filmem, „The Cave”.

Agnieszka Lichnerowicz jest absolwentką stosunków międzynarodowych w Szkole Głównej Handlowej. Od 2004 r. jest dziennikarką Radia TOK FM. Jako reporterka relacjonowała szczyty przywodców Unii Europejskiej, wybory w Rosji, procesy polityczne na Białorusi, wojnę rosyjsko - gruzińską, pomarańczową rewolucję, protesty na Majdanie, aneksję Krymu oraz wojnę w Donbasie. Podróżowała do ogarniętych tzw. arabsķą wiosną Egiptu i Tunezji. Od 2012 do 2016 r. prowadziła warsztaty radiowe w przechodzącej transformację Mjanmie. Jest m.in. laureatką Nagrody PAP im. R.
Kapuścińskiego. Za reportaż na temat ludobójstwa jazydów w Sindżarze była natomiast nominowana do Nagrody Grand Press. Obecnie prowadzi w Radiu Tok FM program Światopodgląd, poświęcony głównie wydarzeniom na świecie, sporom ekonomicznym o raz pamięci historycznej. Zajmuje się też filmem i literaturą. Publikowała m.in w Nowych Książkach, Gazecie Wyborczej i Polityce.

Zobacz także:

Inne wydarzenia z tego cyklu: