Mniejsze mieszkania, mniejsze kredyty
Polityka mieszkaniowa pierwszej dekady XXI w.

Zapraszamy na dyskusję dotyczącą nieistniejącej polityki mieszkaniowej w Polsce XXI wieku, w której udział weźmie m.in. Olgierd Dziekoński - sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

Dyskusja towarzyszy finisażowi wystawy Redukcja, prezentującej kontrowersyjną propozycję zmniejszania deficytu mieszkaniowego poprzez redukcję powierzchni nowo budowanych mieszkań. W swoim projekcie architekci z grupy projektowej Centrala przekonują, że mniejsze mieszkania to droga do większej niezależności, nie tylko finansowej.

Szacuje się, że obecnie w Polsce brakuje około 2 mln mieszkań. Do liczby tej dodać należy kolejny milion już istniejących, które natychmiast powinny zostać poddane modernizacji i rewitalizacji. Sytuacja ta pogarsza się mimo wzrastającej ilości inwestycji deweloperskich oraz rozwoju indywidualnego budownictwa jednorodzinnego. Dlaczego nie powiodły się próby wprowadzenia w Polsce budownictwa społecznego? Jaka może być rola architektów w naprawie istniejącej sytuacji?

Dyskusję poprzedzi wykład Jana Strumiłło prezentujący wyniki badań nad sytuacją mieszkaniową w Szwajcarii oraz wykład Krzysztofa Gutfrańskiego na temat znaczenia niewielkich PRL-owskich mieszkań dla powstawania antysytemowych strategii społecznych.

Spotkanie jest częścią cyklu Synchronicity_3 poświęconego mikro przestrzeniom oraz sposobom stosowanym przez mieszkańców dużych miast na synchronizację swoich potrzeb z faktycznymi (nie)możliwościami.

Olgierd Dziekański (ur. 1950) - architekt, polityk, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta. Były wiceminister rozwoju regionalnego i budownictwa oraz były wiceminister infrastruktury. Współtworzył i pełnił funkcję prezesa Agencji Rozwoju Komunalnego.

Krzysztof Gutfrański (ur. 1982) - kurator interdyscyplinarny. Od 2010 roku kurator Pokoju z Kuchnią - eksperymentalnej przestrzeni w CSW „Znaki Czasu” w Toruniu. Publikował w wielu wydawnictwach internetowych i drukowanych, redaktor publikacji Grzegorz Klaman i ABECE Azorro.

Olgierd Jagiełło (ur. 1947) - architekt, współtwórca w 1988 r. biura JEMS Architekci, które zaprojektowało wiele budynków mieszkalnych, a takźe biurowych, m.in. w Warszawie Babka Tower, budynek Agory.

Waldemar Siemiński (ur. 1943) - doktor socjologii, autor i współautor około 100 publikacji naukowych, w tym 4 książek z dziedziny socjologii przestrzeni, problemów samorządu terytorialnego w rozwoju społeczeństwa lokalnego. Pracownik Wydziału Administracjii i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej oraz Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa w Warszawie.

Magdalena Staniszkis - absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, od 1988 roku związana z Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej. W latach 1990-91 doradca Ministra Budownictwa i Gospodarki Przestrzennej.

Jan Strumiłło (ur. 1979) - architekt. Absolwent Architektury na Politechnice Warszawskiej oraz podyplomowych studiów MAS na politechnice ETH w Zurychu. Współzałożyciel (z Marią Jeglińską) Eastern European Study Think Tank.

Jakub Szczęsny (ur. 1973) - architekt, wykładowca i kurator. Studiował w szkole Paris La Defense, na Wydziale Architektury ETSAB w Barcelonie oraz na Politechnice Warszawskiej. Członek Grupy Projektowej CENTRALA. Mieszka w Warszawie.