Mistress Rebecca w Warszawie
Reba Maybury w rozmowie z Natalią Sielewicz

• Mistress Rebecca w Warszawie

W ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Farba znaczy Krew. Kobieta, afekt i pragnienie we współczesnym malarstwie” Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na spotkanie z Rebą Maybury, artystką, pisarką, wydawczynią i polityczną dominatrix.

Reba Maybury używa sztuki jako narzędzia dekonstrukcji patriarchatu, a przede wszystkim ról genderowych wpisanych w jego logikę. Polem działania Maybury jest praca seksualna: sama artystka oferuje swoim klientom usługę dominacji w relacji sadomasochistycznej.

Na swoich klientów wybiera wyłącznie białych, zamożnych mężczyzn o konserwatywnych poglądach. Formą zapłaty za usługę jest praca, jaką klient ma wykonać na rzecz artystki. Zadania mogą być różne: od wypełnienia ankiety psychologicznej, przez namalowanie obrazu na zadany temat, po finansowanie akcji charytatywnej czy związku zawodowego pracowników seksualnych. Klienci, którzy w systemie społeczno-ekonomicznym zajmują pozycję władzy, w relacji z artystką zostają jej pozbawieni: płacą własną pracą za to, by zostać poniżeni. Z kolei Maybury ich działania wpuszcza w obieg sztuki i w ten sposób je monetyzuje.

Prace, na które składają się obiekty wykonane bądź podarowane przez klientów, są materialnym śladem praktyki performatywnej mającej ambicje polityczne: wzmocnienie pozycji kobiet i redystrybucję kapitału. Maybury nazywa siebie polityczną dominatorką.

Zapraszamy na spotkanie z artystką, które poprowadzi kuratorka wystawy, Natalia Sielewicz.