Miasto jako towar
WARSZAWA W BUDOWIE 4

• Miasto jako towar

Warszawa

Obecny kryzys finansowy to również kryzys miejski. Nieprzypadkowo rozpoczął się od krachu na amerykańskim rynku nieruchomości.

Od co najmniej 30 lat urbanizacja napędza rozwój światowego kapitalizmu, a „produkcja” przestrzeni miejskiej jest jednym z ważniejszych procesów społeczno-ekonomicznych. Uczestnicy debaty postarają się odpowiedzieć na pytania, czy można przezwyciężyć dominację pieniądza we współczesnych miastach i wyjść poza logikę traktowania przestrzeni miejskiej jako towaru? W jakim stopniu nowe ruchy społeczne wychodzą naprzeciw tym wy - zwaniom i wyznaczają nowe ścieżki rozwoju?

Spotkanie odbędzie się w języku polskim i angielskim.

Z ogromnym żalem i smutkiem informujemy, iż w w dniu 29 września br. zmarł prof. Neil Smith, jeden z gości zaproszonych na tegoroczną edycję Festiwalu. Profesor Smith był jedną z najwybitniejszych postaci w tzw. studiach miejskich, autorem klasycznej już książki „Uneven Development: Nature, Capital and the Production of Space” (1984).

Krzysztof Nawratek, urodzony w 1970 na Śląsku, jest architektem, urbanistą, absolwentem Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz doktorem nauk technicznych. Obecnie wykłada architekturę w School of Architecture & Design w Plymouth, Anglia.

Fran Tonkiss jest w socjolożką i dyrektorem Programu Miast na London School of Economics and Political Science. Prowadzi badania i naucza w dziedzinie socjologii, urbanistyki i gospodarki. Jej zainteresowania obejmują urbanistykę miast, ich rozwój i planowanie, teorię społeczną oraz miejskie podziały przestrzenne.

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskie WARSZAWA W BUDOWIE 4 Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
12:00 Warsztaty Muzeum reklamyWARSZAWA W BUDOWIE 4 Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
12:00 Dla dzieci Kosmiczne okularyWARSZAWA W BUDOWIE 4 Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
14:00 Oprowadzanie Warszawiacy oprowadzają. Maciej NowakWARSZAWA W BUDOWIE 4 Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
18:00 Warsztaty Filtrowa do usług. Trzecia część gry konsultacyjnejWARSZAWA W BUDOWIE 4 Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
10:00 Warsztaty Sobotnia choreografia w formie kapeluszaWARSZAWA W BUDOWIE 4 Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia