Miasto i zysk
WARSZAWA W BUDOWIE 1
W roku 2005 49% światowej populacji mieszkało w miastach. Po raz pierwszy w swej historii ludzkość zasługuje na miano zurbanizowanej.
Czym są jednak dzisiaj miasta? Toksyczne slumsy z przestępczością i nędzą, platformy przemysłowe neo-fordowskiej produkcji, zgentryfikowane centra usług finansowych i kognitywnego kapitalizmu – prawdziwe są wszystkie trzy oblicza. Każda z twarzy współczesnego miasta związana jest z przemianami światowego kapitalizmu a miasto ze swej strony dostarcza mu paliwa i aktywnie kształtuje jego ewolucje. Miasta są skrajnie zagęszczonymi ośrodkami socjalizacji, społecznej i ekonomicznej wymiany, kapitalistycznej i poza kapitalistycznej produktywności. Są miejscami zmagań o życie i przeżycie, laboratoriami strategii kontroli i technologii władzy, a także warsztatami oporu indywidualnego i kolektywnego.
Podczas dwudniowego seminarium w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie organizatorzy będą stawiać pytania badaczom, architektom, artystom i aktywistom o treść i formę współczesnej przestrzeni miejskiej. Rozmowa dotyczyć będzie urbanistycznych, społecznych, ekonomicznych i kulturowych struktur współczesnego miasta oraz sposobów, w jakie te struktury wzajemnie się przenikają lub wchodzą w konflikt.