Od wizji do pęknięcia: Arad – miasto na krawędzi
Wykład Hadas Kedar
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Muzeum Warszawy zapraszają na wykład Hadas Kedar w ramach festiwalu projektowania miasta Warszawa w Budowie 7.
Arad, jedno z najbardziej radykalnie zaplanowanych miast w historii państwa Izrael, założone w połowie XX wieku, przyciągnęło wówczas grupę innowacyjnych myślicieli i projektantów. Mała brutalistyczna architektura; przestrzenie wspólne; planowanie urbanistyczne na pustyni; sztuka publiczna finansowana przez społeczność; miejski styl życia w przyrodzie; brutalistyczne place zabaw; multikulturowe miasto skupiające spoleczności Beduinów, Rosjan, Etiopczyków, Chasydów – wszystko to, z biegiem lat, przeistoczyło Arad w żywą kronikę ewolucji architektonicznych wizji z połowy wieku i ich manifestacji w XXI wieku. Miejsce pobytów twórczych Arad Art and Architecture usytuowane jest w najwyższym punkcie miasta Arad, nad Pustynią Judejską. To niewielkie miasto położone jest na południowym wschodzie Pustyni Negev, półtorej godziny drogi od Tel Awiwu i Jerozolimy, godzinę od Ein Gedi i pół godziny od Morza Martwego.
Hadas Kedar – izraelska artystka/kuratorka, której prace są wystawiane zarówno w Izraelu, jak i poza granicami. Pełni funkcję dyrektorki artystycznej miasta sztuki i architektury Arad. Działalność kuratorska Kedar obejmuje: Anti-Anti: Between Art, Knowledge and Power (2013, Tel Aviv University Gallery), Time Is out of Joint (2008, ARTLV) oraz zainicjonwane przez nią projekty High Authority (2008, T.A), Nations’ Square (2008 T.A), Plentitude (2010, T.A), Israeli Shots (2009, Berlin). Kedar wykłada sztuki piękne na wielu izraelskich akademiach sztuki. Organizowała wiele konferencji akademickich, w tym Sztuka, Pieniądz i Władza – wspólne przedsięwzięcie programu MFA Bezalel Fine Art Academy (Jerozolima), Izraelskiego Związku Artystów Wizualnych oraz Muzeum Sztuki w Tel Awiwie.