Farba znaczy śmiech. Małpeczki oprowadzają po wystawie
„Farba znaczy krew. Kobieta, afekt i pragnienie we współczesnym malarstwie”

• Farba znaczy śmiech. Małpeczki oprowadzają po wystawie

Fot. Daniel Chrobak

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na ostatnie gościnne oprowadzanie po wystawie „Farba znaczy krew. Kobieta, afekt i pragnienie we współczesnym malarstwie”.

W niedzielę, 11 sierpnia 2019 roku o godzinie 18:00, po wystawie oprowadzi duet Małpeczki, w składzie Maria Kozłowska i Maria Toboła.

Uśmiechając się do materialności malarstwa, Małpeczki przedstawią piętrowy komentarz do wystawy „Farba znaczy krew”. Tekst, będący ważnym dla nich medium, przybierze tu postać martwej natury, ołtarzyka, zinu. Poetycka odpowiedź na zaproponowany przez kuratorów porządek będzie dostępna dla oglądających przez cały dzień. Tematem kończącego akcję performansu będzie Polityka Śmiechu. Kontynuując swoją praktykę czułej satyry, Małpeczki zwrócą parodystyczne spojrzenie na „męskie sprawy”. Gościem specjalnym Małpeczek będzie tym razem Tomasz Pawłowski.

Oprowadzanie jest częścią cyklu gościnnych oprowadzań po wystawie, które prowadzą gościnie zaproszone przez kuratorkę, Natalię Sielewicz.

Małpeczki (Maria Kozłowska i Maria Toboła)

duet, który od 2015 roku tworzą Maria Toboła, artystka wizualna, rzeźbiarka i performerka; oraz Maria Kozłowska, voice performerka, piosenkarka i reżyserka. Tworzą przede wszystkim internetowy variety show wypełniony skeczami, piosenkami i gościnnymi występami innych artystów. Ich usytuowane na granicy wideo artu, teatru i performansu eseje tematyzują konkretne zagadnienia, takie jak śmierć, respekt, proces twórczy, pieniądze. Ich działania bazują na powtórzeniu - obie Marie, które łączy fizyczne podobieństwo, wygłaszają tekst jednocześnie, ze staromodną manierą PRL-owskich kociaków. W kolejnych wcieleniach Małpeczki odgrywają tricksterki, prowadzące program telewizyjny, detektywki, guru, huliganki.