„M E M B R A N A”
Jacob Kirkegaard

• \

Ilustracja: MEMBRANA, Jacob Kirkegaard, 2020

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Duński Instytut Kultury w Warszawie zapraszają na odsłuch instalacji Jacoba Kirkegaarda MEMBRANA.

MEMBRANA to dźwiękowy portret rosnącego muru granicznego oddzielającego Meksyk od Stanów Zjednoczonych. Ta długa metalowa bariera przybiera różne formy i wykonana jest z wielu materiałów, wije się przez kilka tysięcy kilometrów przez pustynie, równiny i góry, przecinając ziemie Rdzennych Amerykanów, parki narodowe, a nawet ulice miast, by skończyć się na Oceanie Spokojnym.

Jacob Kirkegaard podróżował wzdłuż muru od El Paso do Tijuany, zatrzymując się po obu jego stronach, aby nagrywać dźwięki otoczenia oraz metalowej konstrukcji – poprzez podłączenie czujników wibracji bezpośrednio do muru, uchwycił częstotliwości rezonansowe różnych struktur konstrukcji.

Wydarzenie organizowane we współpracy z Duńskim Instytutem Kultury w Warszawie.

Jacob Kirkegaard

w swoich dźwiękowych realizacjach bada złożone, niezauważalne lub niedostępne środowiska. W 1981 roku, w wieku sześciu lat, Kirkegaard dokonał pierwszych nagrań dźwiękowych, a w 1994 roku został wprowadzony w świat sound-artu (sztuki dźwięku). Od tamtego czasu, w swoich pracach Kirkegaard podejmował takie tematy, jak radioaktywność w Czarnobylu i Fukushimie, mury graniczne w kontekście globalnym i metaforycznym oraz topnienie lodu w Arktyce. Dwie z jego ostatnich prac to wciągające akustyczne eksploracje, dotyczące globalnej gospodarki odpadami i procesów związanych z umieraniem. Jego proces twórczy opiera się na wykorzystaniu materialnych nagrań dźwiękowych wydestylowanych z niematerialnych tematów.

Kirkegaard prezentował swoje prace w galeriach, muzeach i w przestrzeniach koncertowych na całym świecie, w tym w MoMA w Nowym Jorku, LOUISIANA - Museum of Modern Art w Danii, The Sydney Biennale w Australii, Mori Art Museum w Tokio, w Japonii, a jego płyty wydawane były w takich wytwórniach jak Important Records (USA), Touch (Wielka Brytania), mAtter (JAP) i Posh Isolation (DK).

Wystawa i inne wydarzenia towarzyszące: