„The Little Melting Pot”
warsztaty z Bencem Gyorgim Palinkasem

  • „The Little Melting Pot”

Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza do Parku Rzeźby na Bródnie na warsztaty rzeźbiarskie z węgierskim artystą, Bencem Gyorgim Palinkasem.

Podczas spotkania odbędzie się dyskusja i warsztaty z tworzenia niewielkich rzeźb. Przyjdź i opowiedz nam mit swojego pochodzenia, na podstawie którego stworzymy niewielką metalową rzeźbę. Wcześniejsze doświadczenie nie jest przy tym wymagane!

Podczas warsztatów opowiemy, jakie mity o pochodzeniu narodów znamy i skąd się wywodzimy. Wspólnie postaramy się zinterpretować, zaktualizować lub przyjrzeć się krytycznie tej legendarnej historii. Na podstawie tej rozmowy spróbujemy wykonać niewielką rzeźbę metalową, techniką która stosowana jest do tworzenia publicznych monumentów.

Razem stworzymy pluralistyczny pomnik. Powstałe obiekty będą wykorzystane w przyszłości w ramach projektu teatralnego dotyczącego tożsamości regionu. Działanie podzielone będzie na dwie części warsztatową oraz wykładowo - performatywną. Obydwie prowadzone będą w języku angielskim.

Projekt realizowany w ramach przygotowań do OFF Biennale Budapeszt 2020.

Bence Gyorgy Palinkas

węgierski artysta pracujący z formą postdramatycznego teatru. Aktualnie, jednym z jego wystawianych działań jest projekt „Węgierska Akacja”. Używając historii amerykańskiego, importowanego drzewa, które stało się symbolem narodowym Węgier, stara się podjąć temat konstruowania narodowej tożsamości i jej związków z postprawdą i populistyczną polityką.

Wspólnie z Kitti Gosztola rozpoczęli długotrwałą współpracę w ramach projektu „Dziki Ogród Utopii". Tworzą wspólnie warsztaty z pogranicza socjologii i ekologii, zajmując się gatunkami inwazyjnymi.

Palinkas pracuje również dzięki wsparciu Peter and Irene Foundation Aachen Research Grant nad spekulatywnym badaniem odtworzenia ruin antycznego Rzymu przy współudziale Alianthus altissima – jednego z gatunków inwazyjnych. Działa w projektach edukacyjnych w szkolnictwie publicznym we współpracy z DIA Foundation for Democratic Youth.

palinkasbencegyorgy.hu

Zobacz także:

Wystawa i inne wydarzenia towarzyszące: