Let’s talk about garbage – architektura i globalne śmieci
Akademia WARSZAWY W BUDOWIE

• Let’s talk about garbage – architektura i globalne śmieci

"Let’s talk about garbage" na Biennale Architektury w Wenecji, 2016

Projekt, który zaprezentuje duet Kowalski i Szczelina dotyczy nadprodukcji śmieci, która jest globalnym problemem, z jakim borykają się wszystkie kraje na świecie.

Współczesną odpowiedzią na problem nadprodukcji odpadów wytwarzanych przez konsumpcyjny tryb życia człowieka jest recykling. To właśnie recykling wydaje się jedyną nadzieją na spowolnienie zaśmiecania naszej planety. Projekt “Let’s talk about garbage” jest próbą pokazania nowych alternatywnych strategii w walce z zalewającą nasze miasta lawiną odpadów, jak architektura może wpływać na ich zmniejszenie oraz uczestniczyć w procesie recyklingu.

Hugon Kowalski, założyciel biura projektowego UGO Architecture, został zaproszony do udziału w głównej wystawie na tegorocznym Biennale Architektury w Wenecji, której kuratorem jest Alejandro Aravena pt. „Raport z frontu”. Do współtworzenia projektu na Biennale, Kowalski zaprosił Marcina Szczelinę, krytyka i kuratora architektury, współtwórcę Architecture Snob. W swoim manifeście na Biennale Aravena pisze: „jest kilka bitew, które muszą być wygrane i kilka granic, które muszą zostać rozszerzone w celu poprawy jakości zbudowanego środowiska, a w konsekwencji jakości życia ludzi. Coraz więcej ludzi na ziemi szuka godnego miejsca do życia, a warunki by to osiągnąć są coraz trudniejsze. Wszelkie próby wyjścia poza biznesowe interesy jak zwykle napotykają ogromny opór w bezładności rzeczywistości i potrzeba dołożyć wszelkich starań do rozwiązania istotnych kwestii rosnącej złożoności świata.”

Wystawę na Biennale Architektury w Wenecji, której dotyczy spotkanie, można oglądać do 27 listopada 2016 roku.

Hugon Kowalski (1987)

architekt. Od 2010 roku pracuje na uczelni jako asystent w Katedrze Architektury i Urbanistyki Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Za swój projekt dyplomowy dotyczący problemu slumsów w Bombaju, którego promotorem był Robert Konieczny, otrzymał jako pierwszy Polak prestiżową nagrodę Archiprix International Hunter Douglas Awards za najlepszy dyplom architektoniczny na świecie obroniony w latach 2009-2011. W 2010 roku na czwartym roku studiów otworzył własną pracownię – UGO Architecture, którą rozwija do dziś. Laureat 27 polskich i międzynarodowych nagród. W 2012 roku zdobył pierwszą nagrodę w konkursie „Archi-world Academy” dla młodych architektów i studentów architektury. Zdobywca „International Design Award” 2008 r., 2009 r. Wyróżniony w konkursie na opracowanie koncepcji Placu Narutowicza w Warszawie, zdobywca Nagrody im. Macieja Nowickiego w 2014 roku. Jego projekty prezentowane były na wystawach w Seulu, Mediolanie, Bolonii czy Manchesterze. Od 2012 roku jest aktywnym członkiem zarządu poznańskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Marcin Szczelina (1982)

krytyk i kurator architektury. Asystent dyrektora Aarona Betskiego na 11 Biennale Architektury w Wenecji. Współkurator Biennale Evento w Bordeaux (2009). Autor licznych tekstów o architekturze i projektów poświęconych kondycji współczesnej architektury. W latach 2008–2009 redaktor pisma „Zawód: Architekt”. W latach 2012 -2015 felietonista magazynu „Sukces”. Współredaktor książki „Dotknąć Muzyki”. Korespondent włoskiego magazynu „Domus”. Na łamach „Monitor Magazine” prowadzi rozmowy o współczesnej architekturze. Ekspert Europejskiej Nagrody Architektonicznej Mies van der Rohe Award. Współtwórca platformy Architecture Snob. Założyciel niezależnej przestrzeni do testowania granic architektury – Furheart Gallery. Obecnie pracuje nad anglojęzycznym przewodnikiem po współczesnej architekturze, który ukaże się jeszcze w tym roku nakładem wydawnictwa DOM Publishers.