„Leć bajko w świat”
Oprowadzanie Natalii Sielewicz z motywem baśni

• Księżyc z ludzką twarzą.

Aleksandra Waliszewska, bez tytułu, 1997–2022

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie Natalii Sielewicz po wystawie „Opowieści okrutne. Aleksandra Waliszewska i symbolizm Wschodu i Północy".

Według literaturoznawczyni Carol Mavor baśnie, mity, bajki i utopijne wizje zawierają tajemnicę obiecanej wolności. Zarazem ostrzegają czytelników przed nadmierną pożądliwością. Autorka przyrównuje baśnie do gotowania – są one koniec końców sztuką domową, która zajmuje się łaknieniem i tęsknotą. Za przykład niech posłużą Jaś i Małgosia pożerający chatkę z piernika pod wpływem głodu tak dojmującego, że nie odstraszają ich przestrogi czarownicy.

W ramach ostatniego oprowadzania kuratorskiego, Natalia Sielewicz, współkuratorka wystawy, przyjrzy się twórczości Aleksandry Waliszewskiej przez pryzmat bajek ludowych, baśni Kazimiery Dębskiej (prababci artystki), postmodernistycznych bajek Angeli Carter i baśni Braci Grimm zatytułowanej „Uparte dziecko”, którą badaczka afektu Sara Ahmed określa mianem trującej pedagogiki.