„Kwassa Kwassa”
SUPERFLEX

• \

„Kwassa Kwassa”, plakat do filmu, Rasmuch Koch Studio

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Duński Instytut Kultury w Warszawie zapraszają na pokaz filmu SUPERFLEX „Kwassa Kwassa”.

„Kwassa Kwassa” to film nakręcony przez duński kolektyw artystyczny SUPERLEX we współpracy z wietnamskim filmowcem Tuanem Andrew Nguyenem (z The Propeller Group). Film dokumentuje budowanie łodzi na wyspie Anjouan, w archipelagu Komory, pomiędzy Madagaskarem i Mozambikiem. Łodzie, takie jak ta pokazana na filmie, używane są na co dzień w rybołówstwie, niejednokrotnie służą one jednak także do transportowania migrantów na wyspę Mayotte. Wyspa ta należy do Francji i jest najbardziej oddalonym terytorium Unii Europejskiej. Odległość pomiędzy wyspami wynosi 70 km – co wydaje się niewiele, jednak podróż ta jest ryzykowana i pochłonęła już życie ponad 10 tysięcy kobiet, mężczyzn i dzieci.

„Kwassa Kwassa” to interpretacja łodzi jako kontekstualnej konstrukcji, za pomocą której migranci wybierają się w niebezpieczną, skomplikowaną politycznie podróż.

Wydarzenie organizowane we współpracy z Duńskim Instytutem Kultury w Warszawie.

Wystawa i inne wydarzenia towarzyszące: