Kontemplacja dzieła sztuki
Kulturalny Bilet Wolontariusza w Muzeum

• Kontemplacja dzieła sztuki

5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Powstał on, aby uhonorować wszystkich ludzi dobrej woli, którzy poświęcają swój czas i energię pracując na rzecz innych.

Z tej okazji 62 instytucje kultury z 12 miast zaproszą do siebie Wolontariuszy w ramach I edycji Kulturalnego Biletu Wolontariusza. Na chętnych czeka ponad 2000 propozycji, wśród których znajdują się bilety na koncerty, przedstawienia teatralne, wystawy, wstęp do muzeów. Niektóre z instytucji przygotowały wyjątkowe atrakcje, niedostępne dla szerszej publiczności np. wejście za kulisy. To pierwsza tego typu akcja w Polsce, stworzona specjalnie dla Wolontariuszy.

3 grudnia zapraszamy na „Kontemplację dzieła sztuki”, którą poprowadzi Monika Krawiecka, wolontariuszka współpracująca z Muzeum. Podczas spotkania wszystkich chętnych zaprosimy do wspólnej kontemplacji dzieła sztuki. Działanie, realizowane w Muzeum przy okazji wystaw i innych wydarzeń, polega na pogłębionej koncentracji na detalach wybranego dzieła. Wypróbujemy w praktyce postulat widza jako użytkownika sztuki i staniemy się na chwilę jej współtwórcami. Postaramy się w pełni uświadomić sobie dane dzieło w ramach praktyki estetycznej polegającej na całkowitym skupieniu na jego wizualnej reprezentacji. Inspiracją wydarzenia, o czym opowiemy podczas kontemplacji, są działania Zakonu Trzeciego Ptaka oraz historia z życia starożytnego malarza Zeuksisa. Kontemplacja potrwa ok. 30 minut. Po niej zapraszamy na herbatę i wspólną rozmowę o działaniach wolontariuszy w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.