Kto ratuje cały świat?
Spotkanie z Mikołajem Grynbergiem

• Kto ratuje cały świat?

„Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat.” Zapraszamy na spotkanie z autorem książki „Jezus umarł w Polsce” Mikołajem Grynbergiem. Gościnią spotkania będzie Anna Chmielewska z Fundacji Ocalenie, wolontariuszka na granicy polsko-białoruskiej. Rozmowę poprowadzi Józefina Bartyzel z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, również wolontariuszka na granicy polsko-białoruskiej. Spotkanie jest częścią programu towarzyszącego wystawie Refugees Welcome. Artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźców.

„Tu była cisza spokój, ptaszki śpiewały, aż któregoś dnia zamiast ptaszków usłyszeliśmy dźwięki helikopterów. Potem zaczęło się znajdować buty i ubrania. Potem ludzi.”

Nikt z bohaterek i bohaterów tej książki nie wiedział, co ich czeka, kiedy pierwszy raz zdecydowali się pomóc uchodźcom. Nie wiedzieli, że będą musieli ukrywać się, nie tylko przed służbami państwa, ale również przed swoimi sąsiadami. Że pomaganie nada ich życiu największy sens, ale też odbierze spokój, życie rodzinne, czasami pracę, wypali w nich nieusuwalne emocjonalne piętno. Tymczasem państwo polskie wciąż nie umie zapobiec kryzysowi humanitarnemu na granicy białoruskiej, bo wybiera rozwiązania siłowe, zamiast sięgać po systemowe. Konsekwencją tego są dziesiątki ofiar, o których już dzisiaj wiemy i setki, o których dowiemy się w przyszłości.

Ludzie, których głosy wybrzmiewają w tej książce, wzięli odpowiedzialność za tę sferę, która została porzucona przez państwo. Dzisiaj są obiektami prześladowań, kiedyś będą kolejnym w historii Polski listkiem figowym. Wyznawcy boga, honoru i ojczyzny ich właśnie będą niedługo nosić na sztandarach. By zapomnieć o hańbie polskich służb, im właśnie będą budować pomniki, ale znowu będzie za późno.

Mikołaj Grynberg – pisarz i fotograf, z wykształcenia psycholog. Autor albumów „Dużo kobiet” (2009) i „Auschwitz – co ja tu robię?” (2010). Jego zdjęcia były prezentowane niemal na całym świecie. Wydał zbiory rozmów „Ocaleni z XX wieku” (2012), „Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne” (2014) i „Księga wyjścia” (2018) oraz dwa tomy opowiadań: „Rejwach” (2017), który był nominowany do Nagrody Literackiej Nike i Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus a jego amerykańskie wydanie w przekładzie Seana Gaspera Bye znalazło się w finale National Jewish Book Awards 2022 oraz jest nominowane do The Sami Rohr Prize for Jewish Literature oraz „Poufne” (2020). W 2021 roku zadebiutował jako reżyser filmem dokumentalnym „Dowód tożsamości” wyprodukowanym przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Od lat zajmuje się problematyką i historią polskich Żydów w XX wieku zadając sobie i swoim rozmówcom pytania o to, jak to jest być Żydem w Polsce i co to tak naprawdę znaczy. Od kilku lat prowadzi warsztaty pisania historii osobistych.

Anna Chmielewska – członkini zarządu Fundacji Ocalenie. Od 2018 r. zarządza międzykulturowym zespołem Centrum Pomocy Cudzoziemcom w Warszawie. Od 2008 r. związana z sektorem pozarządowym gdzie działa na rzecz osób migrujących w Polsce i za granicą. Trenerka – szkoli w obszarze migracji, uchodźstwa, praw człowieka. Od sierpnia 2021 r. zaangażowana w niesienie pomocy na granicy polsko-białoruskiej.

Józefina Bartyzel – kieruje działem komunikacji w MSN-ie, jako wolontariuszka
Fundacji Ocalenie od stycznia 2022 roku zaangażowana w działania pomocowe
przy granicy polsko-białoruskiej. Aktywistka – działa na rzecz równych praw i
przestrzegania praw człowieka, np. w ramach społecznej akcji topfreedom.pl czy All Inclusive Film Festival.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

DzieńGodzinaNazwa wydarzeniaMiejsce wydarzenia
14:00 Oprowadzanie Refugees Welcome. Artists for refugeesOprowadzanie po angielsku / guided tour in English MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Refugees Welcome. Artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźcówOprowadzanie opiekuna / opiekunki publiczności MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Refugees Welcome. Artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźcówOprowadzanie gościnne Łukasza Zaremby MUZEUM nad Wisłą
17:00 Oprowadzanie Refugees Welcome. Artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźcówOprowadzanie opiekuna / opiekunki publiczności MUZEUM nad Wisłą
17:00 Oprowadzanie ABC wystawyOprowadzanie dla osób uczących się języka polskiego MUZEUM nad Wisłą
11:00 Warsztaty Warsztaty rodzinne: Pasy, kreski, linie, kropki, plamydla dzieci w spektrum autyzmu w wieku 4-6 lat MUZEUM nad Wisłą
13:00 Warsztaty Warsztaty rodzinne: Pasy, kreski, linie, kropki, plamydla dzieci w spektrum autyzmu w wieku 7-12 lat MUZEUM nad Wisłą
11:30 Warsztaty „No Milk, no Love” − analiza tekstu Asi Bazdyrievywarsztaty dekolonizacyjne MUZEUM nad Wisłą