Konstruktywistyczne niedopowiedzenia. Wchutiemas i BLOK
Konfrontacje. Historia dizajnu

• Konstruktywistyczne niedopowiedzenia. Wchutiemas i BLOK

okładka magazynu "BLOK", nr 8-9, 1924

Muzeum zaprasza na pierwsze spotkanie w ramach cyklu „Konfrontacje. Historia dizajnu”, przygotowanego przez dr Józefa A. Mrozka.

„Konstruktywistyczne niedopowiedzenia: Wchutiemas i BLOK” to spotkanie, podczas którego zestawione zostaną dwa środowiska artystyczne: projekty z zakresu wzornictwa i projektowania przemysłowego powstające w Wyższych Pracowniach Artystyczno-Technicznych (Wchutiemas) w Moskwie w latach 20. i 30. XX wieku oraz pomijane dotąd w badaniach aspekty działalności środowiska Grupy BLOK (1924-1926), zrzeszającej awangardowych twórców, zwolenników konstruktywizmu i funkcjonalizmu w sztuce. David Elliott i prof. Andrzej Turowski zapytają o podobieństwa i kluczowe różnice pomiędzy tymi środowiskami; o możliwe wpływy i istotne odrębności.

David Elliott - kurator wielu wystaw międzynarodowych i projektów artystycznych, autor licznych tekstów o sztuce i kulturze współczesnej. W swojej karierze przewodził kilku z najbardziej innowatorskich i dynamicznych instytucji sztuki na świecie. Był dyrektorem m.in.: Moderna Museet w Sztokholmie, Mori Art Museum w Tokio czy Istanbul Museum of Modern Art.

Prof. Andrzej Turowski - krytyk i historyk sztuki, emerytowany profesor historii sztuki współczesnej na Uniwersytecie Burgundzkim w Dijon we Francji. Do 1983 roku prowadził badania i wykładał historię sztuki nowoczesnej w Instytucie Historii Sztuki na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Kurator kilkudziesięciu wystaw sztuki awangardowej w kraju i na świecie.