Konkurs na domowe rekonstrukcje
prac z kolekcji Muzeum

• Konkurs na domowe rekonstrukcje

Aleksandra Orłowska rekonstruuje pracę Sanji Iveković, Niewidzialnne kobiety Solidarności. [W wersji współczesnej kobieta w maseczce i kapeluszu podnosi dłoń w geście zwycięstwa na tle hasła "Piekło kobiet"]
  • Konkurs na domowe rekonstrukcje

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza do domowego rekonstruowania dzieł sztuki z kolekcji, którą zobaczymy na wystawie w nowej siedzibie.

Zgodnie z werdyktem jury pierwsze miejsce zajęła Aleksandra Orłowska za rekonstrukcję pracy „Niewidzialne kobiety Solidarności”, 2009, Sanji Ivekovič.

Drugie miejsce zajął zespół autorski Julia Ćwiąkała, Paulina Dziejma, Dominik Gromek i Konrad Niżnik za rekonstrukcję pracy Mikołaja Sobczaka.

Nagrodę za zajęcie trzeciego miejsca jury przyznało Bartowi Sucharskiemu za zgłoszenie aż czterech rekonstrukcji (prac Aleksandry Waliszewskiej, Tomasza Machcińskiego, Daniela Knorra i Włodzimierza Pawlaka).

Jury przyznało również wyróżnienia:

• Magda Kucharska (za rekonstrukcję prac Jana Dobkowskiego i Sławomira Pawszaka)
  • Bartek Witek (rekonstrukcja pracy Katarzyny Żelaskiej)
  • Olga Szczechowska (rekonstrukcja pracy Aliny Szapocznikow)
  • Basia Szmydt (rekonstrukcja pracy Olgi Czernyszewej)
  • Alicja Pawul (rekonstrukcja pracy Michała Budnego)
  • Dariusz Żukowski (rekonstrukcje prac Katarzyny Przezwańskiej, Pawła Althamera, Oskara Dawickiego)
  • NaiNa Jelcyn (rekonstrukcja pracy Pauliny Ołowskiej)

Dodatkowo wyrózniono uczennice i uczniów Akademeia High School za zaangażowanie. Nagroda specjalna to lekcja online i plakaty z archiwalnych wystaw MSN, które zawisną w szkole.

W pierwszych tygodniach pandemium Muzeum zachęciło do domowego rekonstruowania dzieł sztuki współczesnej. Wykazałyście i wykazaliście się dużą wyobraźnią. Powstały inspirujące domowe rekonstrukcje sztuki współczesnej, ale także klasyki modernizmu, a nawet słynnych kadrów filmowych. Do drugiej fazy działania zapraszamy wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, które przygotowało wyjątkowe nagrody. Tym samym ogłaszamy konkurs na najlepsze interpretacje prac z kolekcji

Regulamin

Za zajęcie pierwszego miejsca przewidywany jest zestaw nagród: artbook „W przewidywaniu sztuki” autorstwa Mariusza Tarkawiana, notes „Nowe ciała / stare rany” przygotowany we współpracy z Jadwigą Sawicką i indywidualne oprowadzanie po wystawie „Wiek półcienia”, gdy tylko będzie otwarta.

Jeszcze w czasach studenckich Mariusz Tarkawian rozpoczął pracę nad serią rysunków – na kartkach wielkości pocztówek kopiował 1:1 dzieła innych artystów (seria ta nazywa się W poszukiwaniu sztuki). Powstało ich już kilka tysięcy i wciąż przybywa. Ten trening umiejętności i nauka historii sztuki w jednym dały mu impuls do następnego, niezwykle oryginalnego kroku. Tak powstała druga kolekcja rysunków, czyli „W przewidywaniu sztuki” – leksykon prawie 800 dzieł zmyślonych, wymyślonych pastiszy artystów znanych i nieznanych. Tarkawian śmiało przewiduje w nim prace m. in. Thomasa Grünfelda, Cindy Sherman, Nan Goldin, Damiena Hirsta, czy Wilhelma Sasnala, które mogłyby powstać za 5, 10, czy 30 lat. Nie jest to jednak gra przypadku – proponowane przez Tarkawiana „przyszłe dzieła” są kreatywną analizą dotychczasowej twórczości danego artysty, czy artystki, a ich zaistnienie w przyszłości ma wszelkie cechy prawdopodobieństwa.

W przewidywaniu sztuki jest grą wiedzy i wyobraźni, czasem ironiczną lub żartobliwą, poważną i dosadną albo cyniczną i sarkastyczną, ale zawsze wciągającą widza i inspirującą.

Książka ukazała się w limitowanej edycji 200 egzemplarzy, sygnowanych przez artystę.

Drugie i trzecie miejsce zostanie uhonorowane notesem, oprowadzaniem i plakatem duetu Fontarte „When Computers Become Curators” pokazywany po raz pierwszy na wystawie „Plakaty z przyszłości” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. W 2009 r. została na niej pokazana m.in. seria plakatów zaprojektowana do hipotetycznych wystaw w nowym budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Plakat w technice sitodruku, nakład 50 egzeplarzy.

Przyznane będzie również 7 wyróżnień z nagrodą w postaci notesu „Nowe ciała / stare rany” przygotowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Muzeum we współpracy z Jadwigą Sawicką.

O nagrody będą walczyć wyłącznie autorki i autorzy rekonstrukcji i interpretacji prac z kolekcji Muzeum.

Nagrody przyznaje komisja złożona z przedstawiciela zarządu Towarzystwa Przyjaciół Muzeum i zespołu edukacji/ Użyj Muzeum. Decyzja komisji jest samodzielna i wiążąca. Rekonstrukcje prac z kolekcji zgłoszone w pierwszej części działania, również będą brane pod uwagę podczas przyznawania nagród. Nagrody nie będą przyznawane zespołowi Muzeum ani zarządowi, komisji rewizyjnej i pracowniczkom Towarzystwa Przyjaciół Muzeum.

Zgłoszenie pracy oznacza zgodę na publikację i udział w konkursie. Organizatorzy mogą zwrócić się do zwycięzców o podanie danych osobowych w celu realizacji nagrody.

Jeżeli korzystasz z Facebooka - zamieść zdjęcie w wydarzeniu.

Jeżeli korzystasz z Instagrama - oznacz #domowerekonstrukcje #msnwarszawa

Możesz również napisać do Muzeum na adres uzyjmuzeum@artmuseum.pl
Państwa adresy mailowe będą użyte tylko do celów niniejszego konkursu.

Ostateczny termin zgłaszania prac upływa 23 maja 2020 roku.