Koniec reportażu
Po końcu fotoreportażu

• Koniec reportażu

Renzo Martens, ”Enjoy Poverty - Episode III” (2008), Copyright the artist, courtesy Wilkinson Gallery, London.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na wykład Krzysztofa Pijarskiego z cyklu „Po końcu fotoreportażu”, któremu towarzyszyć będzie projekcja filmu Renzo Martensa „Enjoy Poverty - Episode III” (film w języku angielskim, prawa autorskie artysty, dzięki uprzejmości Wilkinson Gallery, Londyn).

Krzysztof Pijarski poprowadzi cykl wykładów „Po końcu fotoreportażu”, poświęcony współczesnym krytycznym nawiązaniom do tradycji fotoreportażu. Podczas pierwszego spotkania odbędzie się projekcja filmu Renzo Martensa „Enjoy Poverty - Episode III”. Holenderski artysta dokumentując klęskę głodu w Kongo pokazuje, że bieda i nieszczęście są towarem, z którego zyski czerpie bogata część świata. Film w ostry sposób stawia kwestię dystansu i zaangażowania, uwikłania naszej własnej pozycji w globalne siły polityczno-ekonomiczne.

Wyjaśniając, na czym polega tytułowy koniec fotoreportażu Krzysztof Pijarski w kolejnych wykładach nakreśli horyzont alternatywnych praktyk, strategii i konwencji reprezentacji, oferujących wyjście z tego impasu. Spotkania będą próbą odpowiedzi na pytania: W jaki sposób możemy krytycznie odnosić się do aktualności? Kiedy dystans pozwala nam ostrzej widzieć współczesny świat, a kiedy staje się pułapką? Czy obrazy mogą wywoływać naszą reakcję.