Podnoszę lampę w stronę złotych drzwi
Koncert Agaty Wąsik

  • Podnoszę lampę w stronę złotych drzwi

    Agata Wąsik, kadr z filmu Joanny Pawlik, dzięki uprzejmości artystki.

Drugi koncert wieczoru – recital Agaty Wąsik „Podnoszę lampę w stronę złotych drzwi”, jest efektem współpracy wokalistki z artystką Joanną Pawlik. Dobór repertuaru recitalu jest próbą odnalezienia w historii muzyki utworów poruszających tematykę niesprawiedliwości społecznych, wykluczenia, wojny oraz bezzasadnych śmierci.

Klamrą spinającą całość recitalu będzie „Ballad Of Sacco and Vanzetti” (cześć 1, 2 oraz 3) autorstwa Ennio Morricone, śpiewana w oryginale przez Joan Baez. Ballada opowiada historię włoskich emigrantów, przybyłych na początku XX wieku do Stanów Zjednoczonych, walczących o prawa robotników, niesłusznie skazanych na śmierć.

Wśród utworów wykonywanych przez Agatę Wąsik znajdą się też: łemkowska pieśń o wojnie i strachu przed bezsensowną śmiercią, która była wykorzystywana jako protest song na Majdanie, „Strange Fruit” – pieśń pierwotnie śpiewana przez Billie Holiday, która stała się hymnem społeczności afroamerykańskiej w walce z rasizmem, czy „Never Let Me Go” Florence Welsh, inspirowana tragiczną śmiercią pisarki Virginii Wolf.

Przed koncertem Agaty Wąsik zapraszamy na koncert Wiktora Okroja. Oba koncerty są efektem współpracy krakowskiej artystki wizualnej Joanny Pawlik z jej przyjaciółmi-outsiderami - Wiktorem Okrojem i Agatą Wąsik. Koncert Agaty Wąsik rozpocznie się o godzinie 19:00, a Wiktora Okroja o 18:00.

Agata Wąsik

urodzona w 1993 w Warszawie. Od dziecka zajmuje się muzyką. Śpiewa, gra na gitarze i na pianinie. Ukończyła Szkołę Muzyczną I-go stopnia w klasie gitary klasycznej, a obecnie kontynuuje swoją edukację muzyczną na wydziale wokalnym w Państwowej Szkole Muzycznej II-go stopnia im. Józefa Elsnera w Warszawie. Interesuje się muzyką z różnych światów: od opery, przez folk, rock, pop, gospel, metal symfoniczny, aż do poezji śpiewanej. W 2014 w ramach koncertu szkolnego przygotowała wraz ze swoją nauczycielką Magdaleną Schabowską oraz akompaniatorką Olgą Ternovyh „Mini – recital”, gdzie można było usłyszeć Agatę w operowym wydaniu. W swej muzycznej podróży zetknęła się również z muzyką sefardyjską i przez jakiś czas śpiewała w zespole „Los Bilbilicos” Anny Jagielskiej-Riviero. Studiowała filologię ukraińską, stąd też zainteresowanie kulturą i muzyką ukraińską oraz rosyjską. Od 5 lat współpracuje z reżyserem i choreografem Rafałem Urbackim przy projektach teatralnych. Owocami ich znajomości są spektakle:

- „W Przechlapanem” (2012) – zrealizowany w Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie, prezentowany m.in. podczas 32. Warszawskich Spotkań Teatralnych w Warszawie.
- „Stypa” (2012) – premiera w Teatrze Ósmego Dnia w Poznaniu oraz w Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie. W listopadzie 2013 roku solo Stypa z gościnnym udziałem Agaty Wąsik zostało zaprezentowane w ramach XX Międzynarodowych Spotkań Sztuki Akcji „Rozdroże” w Warszawie.
- „Niech nigdy w tym dniu słońce nie świeci” (2014) – spektakl zrealizowany w Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie jest podsumowaniem projektu „5 zmysłów. Ekspresja.”
Oprócz tego Agata Wąsik chętnie bierze udział w innych inicjatywach muzycznych, artystycznych czy warsztatach. Przykładem jest wystawa „Myślę, że jesteś dziwny i bardzo cię lubię” (2015) w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie, autorstwa artystki Joanny Pawlik.

Joanna Pawlik

urodzona w 1974, mieszka i pracuje w Krakowie. Doktorantka Wydziału Sztuki na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (studia na Wydziale Malarstwa w latach 1994 -1999, dyplom w pracowni prof. Leszka Misiaka). Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, fotografią oraz wideo. Twórczość Joanny Pawlik oscyluje pomiędzy zagadnieniami społecznych mechanizmów wykluczenia a osobistymi przestrzeniami odczuwania. W swoich pracach m.in. video "Balans" czy "Schody" artystka bada granice własnego ciała, rozpracowuje pojęcie „normy społecznej” i – często w przewrotny sposób – atakuje „niepełnosprawność”. W ostatnich latach specyfiką twórczości Joanny Pawlik jest współpraca z artystami amatorami, z którymi realizuje swoje projekty m.in. wystawę „Myślę, że jesteś dziwny i bardzo Cię lubię” w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie. Autorka wielu wystaw indywidualnych (m.in. „Balans" Bunkier Sztuki, Kraków; "Ekonomia Utraty", Galleri 69, Oslo; "Spacer", Galeria Czarna, Warszawa 2009; "Bez Śladu", Otwarta Pracownia, Kraków 2006). Prace Joanny Pawlik pokazywano także na wielu wystawach zbiorowych, ostatnio w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, Fotogalerie WUK, Wiedeń; DOX Contemporary Art Center, Praga. Laureatka nagród, wyróżnień oraz stypendiów, m.in. wyróżnienie na 37. Biennale Bielska Jesień w 2005, nagroda główna na Biennale Sztuki Młodych Rybie Oko 5 w 2008, stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2013, stypendium „Młoda Polska" w 2010, rezydencja 18th Street Arts Center, Santa Monica, Kalifornia (Stany Zjednoczone) w 2010. Prace Joanny Pawlik znajdują się w kolekcjach prywatnych i publicznych, m.in. w kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (MOCAK), kolekcji Bunkra Sztuki w Krakowie, kolekcji Piotra Bazylki.

Marcin Mycka

Gitarzysta grający głównie muzykę klasyczną, związany również z wykonawcami poezji śpiewanej. Uczeń szkoły muzycznej II-go stopnia im. Józefa Elsnera w Warszawie. Uczestnik wielu konkursów międzynarodowych. Studiuje pedagogikę.
 

Zobacz także:

Wystawa i inne wydarzenia towarzyszące: