“Knitting against capitalism”
warsztat z dziergania

• “Knitting against capitalism”

Departament Obecności Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na “Knitting against capitalism”, warsztaty z dziergania.

Na wydarzenie obowiązują zapisy poprzez znajdujący się poniżej formularz. Liczba miejsc jest ograniczona względami bezpieczeństwa.

Projekt “Knitting against capitalism” promuje empatię dla Ziemi i jest protestem przeciw eksploatacji ludzi pracujących w niewolniczych warunkach w szwalniach na całym świecie.

Wspólnie sprzeciwiamy się konsumpcjonistycznemu indywidualizmowi; pozbawianiu społeczeństw podstawowych umiejętności takich jak wytwarzanie ubrań, budowanie, naprawianie czy produkcja żywności; degradacji obszarów zamieszkałych przez ludzi i inne gatunki poprzez wysokie emisje CO2, zanieczyszczanie wody, gleby i powietrza; współczesnemu niewolnictwu i niebezpiecznym warunkom pracy.

W czasach kultu hedonizmu, technologii i powszechnego znieczulenia, gdy seksowne reklamy i cool produkty odwodzą naszą wyobraźnię od destrukcyjnych procesów produkcji, proponujemy wspólnotowe, świadome spędzanie czasu przy dzierganiu, które od dekad towarzyszyło protestom i służyło szerzeniu wrażliwości społecznej: od antynuklearnego Greenham Common Woman’s Peace Camp, przez Knitting Nanas Against Gas And Greed i Crocheting Coral Reef do użycia włóczki w trakcie niedawnych anty-Trumpowskich i klimatycznych demonstracji, jak robiły to Pussy Hats podczas Marszu Kobiet, Brain Hats w trakcie Marszu Nauki oraz Knitting Temperature Scarves – kolektyw szyjący szaliki obrazujące wzrost lokalnej temperatury na przestrzeni ostatnich dekad.

Podczas spotkania początkujący dziergacze i dziergaczki będą mogły posiąść przydatną umiejętność robienia na drutach. Po zakończeniu wydarzenia organizatorka, Ola Arent, połączy stworzone robótki i wyśle je do baskijskiego kolektywu Madejas contra la violencia sexista – Motki przeciw przemocy płciowej, który od 2014 roku we współpracy z grupami z całego świata tworzy mający obecnie 5 kilometrów długości szalik. Celem akcji jest owinięcie szalikiem Parlamentu Europejskiego w Brukseli aby w miękki i kolorowy sposób zaprotestować przeciw seksizmowi.

W trakcie robótek będziemy czytać fragmenty książki “Słowo Las znaczy Świat” Ursuli K. Le Guin, opowiadającej o kolonizacji leśnej planety Athshe przez Ziemian oraz porozmawiamy o tym w jaki sposób akt wspólnego dziergania łączy się z budowaniem międzygatunkowej solidarności i rozwijaniem empatii dla środowiska, w czym pomogą nam koncepcje Donny Haraway.

Na miejscu będą dostępne druty i włóczki, ziołowa herbata oraz przekąski z Kuchni Konfliktu.

Formularz zgłoszeniowy został ukryty.

Ola Arent

absolwentka Fine Art & History of Art na Goldsmiths College. Prowadzi warzywny ogród partyzancki na Siekierkach. Aktywizuje sąsiadów i zachęca ich do przejmowania przestrzeni miejskiej. W odpowiedzi na katastrofę klimatyczną proponuje, by zamiast zamartwienia się o przyszłość zająć się tworzeniem jej już teraz poprzez eksperymenty i praktyki DIY, inspirowane literaturą science fiction. Tworzy animowane teledyski.
www.ola-arent.com

Madejas contra la violencia sexista – Motki przeciw przemocy płciowej

Knitting against capitalism

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

10:30 Słuchowisko MUZEUM NA FALI #6 – REFUGEES WELCOMEaudycja w Radiu Kapitał Online
,
10:30 Słuchowisko MUZEUM NA FALI #7 – EARTH SPECIFICaudycja w Radiu Kapitał Online
10:30 Słuchowisko MUZEUM NA FALI #8 – LEPKOŚĆaudycja w Radiu Kapitał Online
10:30 Słuchowisko MUZEUM NA FALI #9 – BLYZKISTaudycja w Radiu Kapitał Online
10:30 Słuchowisko MUZEUM NA FALI #10 – GNIEWaudycja w Radiu Kapitał Online
,
10:30 Słuchowisko MUZEUM NA FALI #11 – CZARNE JEST POLSKIEaudycja w Radiu Kapitał Online