Klub Seniorek i Seniorów Nowoczesnych zaprasza na oprowadzania po wystawie
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Klub Seniorek i Seniorów Nowoczesnych zapraszają na oprowadzanie po wystawie „Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko".
Klub Seniorek i Seniorów Nowoczesnych działa w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie od września 2020 r. Jego członkiniami i członkami jesteśmy my, starsze osoby mieszkające w Warszawie, które interesują się sztuką współczesną i chcą poszerzać swoją wiedzę o niej. Podczas zajęć klubowych zwiedzamy wystawy w warszawskich galeriach sztuki i przestrzeniach publicznych, tworzymy dzieła sztuki na warsztatach plastycznych, spacerujemy po mieście oraz organizujemy wydarzenia związane z programem publicznym MSN. Współpracujemy z Centrum Aktywności Międzypokoleniowej i Wolskim Centrum Kultury.
Podczas oprowadzań po wystawie „Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko” opowiemy Państwu o życiu i twórczości artystki oraz o tym jak odbieramy jej prace, co nas w nich urzeka, porusza, niepokoi, jakie wywołują skojarzenia i wspomnienia. Oprowadzania są otwarte dla wszystkich zwiedzających wystawę.
Chcesz dołączyć do Klubu Seniorek i Seniorów Nowoczesnych?
Napisz do koordynatorki Jolany Woch na adres: jolanta.woch@artmuseum.pl.
Oprowadzanie po wystawie „Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie to podróż przez życie i twórczość wyjątkowej artystki, która stała się symbolem ukraińskiej kultury.
Naszą podróż rozpoczniemy od dramatycznego wydarzenia — zniszczenia prac Marii Prymaczenko w Muzeum Regionalnym w Iwankowie podczas pierwszych dni inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku. To wydarzenie stało się nie tylko symbolem niszczenia przez agresora kultury ukraińskiej, ale także punktem wyjścia dla reakcji świata sztuki na tę tragedię.
Następnie przeniesiemy się w czasie do okresu początkowego w życiorysie artystki. Maria Prymaczenko rozpoczynała swoją karierę w latach 30. XX wieku, pracując w Centralnych Warsztatach Doświadczalnych przy Muzeum Sztuki Ukraińskiej w Kijowie. Już wtedy zyskała uznanie, zdobywając dyplom pierwszego stopnia na I Republikańskiej Wystawie Sztuki Ludowej w roku 1936 oraz złoty medal na światowej wystawie w Paryżu w 1937 roku.
Kolejnym etapem naszej podróży będzie twórczy okres artystki w latach 60. i 70. XX wieku. Założenie szkoły malarskiej w rodzinnej wsi, ilustrowanie książek dla dzieci, czy nawet uhonorowanie jej podobizny na pamiątkowych monetach - to tylko niektóre przejawy jej niezwykłego dorobku. W 1966 roku została laureatką Republikańskiej Nagrody im. T. Szewczenki, a w kolejnych latach otrzymała wiele prestiżowych tytułów i wyróżnień.
Kontynuując naszą podróż, przyjrzymy się reakcji na twórczość Prymaczenko w różnych okresach historycznych, włączając w to zainteresowanie jej pracami wśród Sześćdziesiątników oraz przywracanie pamięci o czerwonym odrodzeniu w kulturze ukraińskiej. Ważnym momentem będzie omówienie publikacji, filmów oraz innych działań, które przyczyniły się do upamiętnienia artystki po jej śmierci.
osoba oprowadzająca: Barbara Grzymska
Należę do Klubu Seniorek i Seniorów Nowoczesnych przy MSN od lipca 2022. Pracowałam w Muzeum Narodowym w Warszawie na stanowisku kustosza zbiorów bibliotecznych. Po przejściu na emeryturę zaczęłam malować. Jest członkinią Warszawskiego Stowarzyszenia Plastyków.
Oprowadzanie w cenie biletu na wystawę.
Bilety dostępne w kasie Muzeum oraz na stronie internetowej.