Każde dotknięcie zostawia ślad
Portret Aliny Szapocznikow

"Lubię pracować w materiałach podatnych, w których każde dotknięcie zostawia ślad „ - mówiła o swojej twórczości Alina Szapocznikow. „Ten fizyczny kontakt daje mi uczucie przekazywania siebie rzeźbie”

W filmowym portrecie Aliny Szapocznikow autorki starają się zajrzeć pod powierzchnię legendy, pod tę zmitologizowaną warstwę narracji o pięknej artystce, by przybliżyć jej osobę, jej stosunek do życia, także tego codziennego, do ludzi, do Historii, i oczywiście do sztuki. Dotarły do bliskich artystce osób, polskich i francuskich wybitnych artystów i twórców kultury, uczestników artystycznego życia, m.in.: Andrzeja Wajdy, Annette Messager, Olivier O. Oliviera, Claudine Martin, Francoise Collin, Michelle Zahorskiej, Wojciech Fangora, Krzysztofa Teodora Toeplitza. Przyjaciele nie tylko wspominają artystkę, ale także w bardzo osobisty i emocjonalny sposób interpretują jej twórczość, noszącą cechy autobiograficzne. Dzięki ich wypowiedziom powstaje intymny portret Aliny Szapocznikow, przybliżający postać artystki, jej stosunku do życia, do tragicznej przeszłości naznaczonej Holocaustem, i do niezwykłej pasji tworzenia, zawsze i za wszelką cenę.

Scenariusz i reżyseria: Joanna Turowicz, Anna Zakrzewska
Zdjęcia: Kacper Lisowski
Montaż: Anna Dymek
Produkcja: Anna Drozd, OpArt Productions 2009