\"Kapsuła\" (\"The Capsule\")
Projekcja filmu w ramach cyklu \"Muzeum wychodzi na Plac\"

• \\\

„Siedem młodych kobiet. Dom zawieszony na stromej skale na Cykladach. Lekcje z dyscypliny, pożądania oraz olśnienia. Melancholia, która towarzyszy przechodzeniu granicy między dzieciństwem a dojrzałością”.

Film zainspirowany jest rysunkami polskiej artystki Aleksandry Waliszewskiej, malarki, od kilku lat zajmującej się tworzeniem przede wszystkim gwaszy. W jej pracach stale powracają tematy opresji, tortur, seksualnego podporządkowania i zezwierzęcenia (w znaczeniu gatunkowych hybryd, jak i krwiożerczych zachowań). Ofiarami (rzadziej oprawczyniami) są kobiety, rzucone na pastwę człekokształtnych bestii i sadystycznych mężczyzn. Często jej bohaterkami są młode dziewczyny, które doświadczają dojrzewania jako traumatycznego momentu nacechowanego przemocą oraz poniżeniem.

Film został wyreżyserowany przez grecką reżyserkę Athinę Tsangari w 2010 roku. Miał premierę podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Locarno oraz specjalny pokaz na wystawie dOCUMENTA (13) w Kassel.

Inne wydarzenia z tego cyklu: