Języki plemienne: o mowie nienawiści i nowych systemach identyfikacji

• Języki plemienne: o mowie nienawiści i nowych systemach identyfikacji

ilustracja Karolina Pietrzyk

Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza na debatę towarzyszącą instalacji Anny Niesterowicz „Hańba” w przestrzeni Departamentu Obecności.

Debata “Języki plemienne: o mowie nienawiści i nowych systemach identyfikacji” jest zaproszeniem do wspólnego namysłu nad językiem nienawiści i jej przejawami w zmieniającej się na naszych oczach, trudno definiowalnej przestrzeni publicznej. Czy internet i media społecznościowe umożliwiły wytworzyły przestrzeń dla nowego sposobu ekspresji nienawiści i nowych form propagandy? Czy ta ekspresja zagraża zdrowemu funkcjonowaniu społeczeństwa – i co miałoby w dobie mediów społecznościowych oznaczać „zdrowe funkcjonowanie”? Jaka relacja łączy wyrażanie poglądów i emocji z nich związanymi ze specyfiką komunikacyjną tych mediów społecznościowych? To tylko kilka z pytań, które postaramy się przedyskutować, zastanawiając się jednocześnie, gdzie w podobnej polaryzacji znaleźć miejsce na myślenie.

W debacie udział wezmą: Anna Niesterowicz; dr Mira Marcinów, filozofka i autorka książki „Historia polskiego szaleństwa”; Olga Byrska, badaczka i krytyczka kultury, oraz publicyści Marek Beylin i Jakub Wencel.