Jesse Darling: Habeas Corpus ad Subjiciendum
Performans z Powerpointem, tekstem i zrzutami ekranu albo pewnego rodzaju wyznanie

• Jesse Darling: Habeas Corpus ad Subjiciendum

Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza na performans brytyjskiej artystki Jesse Darling, odbywający się w ramach wystawy „Ustawienia prywatności. Sztuka po internecie”.

Problematyka uprzedmiotowienia jednostki i uwikłania jej cielesności w mechanizmy polityczno-ekonomicznej kontroli i sferę mediów społecznościowych będzie głównym tematem performansu, który swoim tytułem nawiązuje do procedury prawnej Habeas Corpus, znanej w prawie brytyjskim od czasów średniowiecza. W dosłownym tłumaczeniu oznacza ona nakaz „będziesz miał(a) ciało“ i przysługuje każdemu poddanemu i poddanej Królowej Brytyjskiej zapewniając im nietykalność osobistą bez wyroku sądowego, pod warunkiem podporządkowania własnego ciała suwerenowi.

Posługując się prezentacją Powerpoint i zamieniając swoje ciało w ekran projekcyjny, Darling niuansuje relację między emancypacją a opresją ciała w biopolitycznej perspektywie nowych technologii. Ciało jako terytorium równoległej autokreacji i kamuflażu staje się fasadą możliwych przemian,a jednocześnie narzędziem performansu, rozumianego zarówno jako wyraz artystycznej ekspresji jak i ekonomicznej efektywności.

Jesse Darling jest artystką multimedialną i performerką. Tworzy instalacje, prace wideo, fotografie, animacje GIF i poezję na Twitterze. Jest również autorką manifestów i tekstów krytycznych. Eksploruje współczesne formy mediacji związane z ekspresją queer, podmiotowością i polityką ciała, rozpatrując je przez swoje osobiste doświadczenie nowych technologii.