Jaki plac Defilad?
Debata

• Jaki plac Defilad?

Plac Defilad obecnie, fot. Rafał Siderski

Po jesiennej prezentacji projektów nowych gmachów MSN i TR, przygotowanych przez architekta Thomasa Phifera, rozgorzała dyskusja o przyszłym kształcie pomniejszonego i przebudowanego placu Defilad.

Czy ma być to klasyczny wielkomiejski plac, czy też ma być to przestrzeń rekreacyjna? Czy obowiązujący plan zagospodarowania odpowiada oczekiwaniom mieszkańców? Ile i jakiej zieleni potrzeba w takiej przestrzeni? Co zrobić z architektonicznymi elementami otoczenia Pałacu Kultury? Jak zabezpieczyć przyszły plac przed oszpeceniem go elementami infrastruktury podziemnego parkingu, który ma powstać pod częścią placu? - na te pytania spróbują wspólnie odpowiedzieć przedstawiciele Ratusza, urbaniści, architekci i miejscy aktywiści.

W spotkaniu udział wezmą: wiceprezydent Jarosław Jóźwiak, architekci: Michał Borowski (autor pierwotnej wersji planu zagospodarowania), Marlena Happach (prezeska SARP Warszawa), Magdalena Staniszkis (urbanistka), radny dz. Śródmieście Jan Śpiewak (stowarzyszenie Miasto Jest Nasze), Patryk Dominik Zaremba (Forum Rozwoju Warszawy)