Jak mówić, by nie razić?
Debata o języku niewykluczającym

  • Jak mówić, by nie razić?

    ilustracja: Kaja Kusztra

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na debatę w ramach 12. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE „Coś wspólnego", realizowaną przez grupę Czarne jest polskie.

Proponujemy Państwu refleksję na temat języka, określeń i konstrukcji, których warto unikać, by nie obrazić odbiorcy, a przynajmniej być świadomym, że mogą być odczuwane jako obraźliwe. Punktem wyjścia będzie przypomnienie tegorocznych kontrowersji wokół słowa Murzyn – słowa na M, potem skupimy się na innych określeniach dotyczących tożsamości narodowości i pochodzenia, płciowej, orientacji seksualnej i innych typów przynależności grupowej. Porozmawiamy o szansach na osiągnięcie komunikacyjnego kompromisu i zaprosimy do dyskusji. 

Debata będzie tłumaczona na PJM oraz transmitowana na profilu Muzeum na Facebooku.

Sara Alexandre

pół-Polka, pół-Angolijka. Studentka stomatologii na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Modelka plus size. Aktywistka, jedna z inicjatorek akcji #dontcallmemurzyn.

Ogi Ugonoh

polsko-nigeryjska artystka, kostiumografka i aktywistka. Używa mediów społecznościowych do promowania czarnego piękna i samoakceptacji. Jej projekty skupiają się na rasie i problemach społecznych. W ramach festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE, wspólnie z Sarą Alexandre, Noemi Ndoloka Mbezi, Aleksandrą Dengo i Martą Udoh, aktywistkami, które w czasie pandemii przeprowadziły akcję i petycję "#dontcallmemurzyn", współtworzy grupę Czarne jest polskie. 

Dr hab. Marek Łaziński, profesor UW

Pracuje w Instytucie Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Bada kategorie gramatyczne polszczyzny w ujęciu porównawczym, m.in aspekt czasownika i rodzaj rzeczownika, oraz ich interpretacje psychologiczne. Stara się dostrzegać w języku na bieżąco zmiany wynikające ze zmieniającej się rzeczywistości społecznej. Od 10 lat prowadzi plebiscyt na Słowo Roku, a od 5 na Słowo Roku Młodzieży. Członek Rady Języka Polskiego.

Prof. dr hab. Jadwiga Linde-Usiekniewicz

Absolwentka studiów filologicznych o specjalności hispanistycznej. Od 1983 roku związana z Katedrą Językoznawstwa Ogólnego. Autorka lub współautorka 6 książek naukowych, redaktor lub współredaktor naukowy 6 słowników, autorka ponad 100 artykułów z różnych dziedzin językoznawstwa. Zajmuje się językoznawstwem ogólnym (teoretycznym). W ostatnim dwudziestoleciu badała związki między semantyką, składnią i strukturą tematyczno-rematyczną w językach naturalnych. W kręgu jej zainteresowań badawczych znajduje się przede wszystkim językoznawstwo migowe oraz związki między semantyką a pragmatyką, w tym zastosowanie analizy lingwistycznej do tekstów literackich, mowa nienawiści i język niewykluczający. Od początku kariery zawodowej związana z Uniwersytetem Warszawskim (Wydział Polonistyki). Jest członkinią Zespołu Teorii Języka Komitetu Językoznawstwa PAN, członkinią Polskiego Towarzystwa Hispanistów i Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, gdzie pełniła także funkcję Sekretarza Oddziału I.
 

Zobacz także:

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

DzieńGodzinaNazwa wydarzeniaMiejsce wydarzenia
18:00 Spotkanie Czy zamieszkamy razem? Cohousing senioralny w Polsce Online
,
11:00 Warsztaty Niedziela to tydzieńWarsztaty rodzinne online Online
,
17:00 Warsztaty Artystyczne interwencje w przestrzeni publicznejWarsztaty interwencji krytycznej Online
,
18:00 Debata Zjednoczone ruiny Po co nam miejsca? Online
,
11:00 Warsztaty Szycie relacjiWarsztaty rodzinne online Online
,
18:00 Debata Feminizacja cohousingów senioralnychGrupa Mieszkać razem Online
,
18:00 Spotkanie Czym jest opieka: nadzorem czy troską?Spotkanie online Online
,
12:00 Warsztaty Społecznie i ekonomicznie świadome korzystanie z platform cyfrowychWarsztaty z Janem Zygmuntowskim Online
,
16:00 Oprowadzanie Coś wspólnego zamkniętegoOprowadzanie kuratorskie Online
,