Jak mieszkać? Mieszkania czy osiedla kontenerów?
WARSZAWA W BUDOWIE 3

Jak mieszkać

Sesja z udziałem ekonomistów, architektów i polityków. Mieszkalnictwo wydaje się znajdować na szarym końcu listy priorytetów państwa, daleko za stadionami i autostradami.

Roczne wydatki państwa na mieszkalnictwo to tylko 0,2% budżetu. Tymczasem 60% Polaków nie stać na własne mieszkanie. W jaki sposób budować i poradzić sobie z problemem drożyzny na rynku mieszkaniowym? Czy czeka nas mieszkaniowa katastrofa i osiedla kontenerów?

W czasie debaty przedstawione zostaną kluczowe problemy mieszkaniowe, które wybrane zostały na podstawie rozmów z ekspertami, aktywistami i mieszkańcami. Z udziałem zaproszonych gości i publiczności organizatorzy chcą wybrać najważniejsze postulaty zmian oraz zastanowić się nad możliwością szybkiego wprowadzenia ich w życie.

W debacie wezmą udział:

dr inż. arch. Radosław Barek - architekt, specjalizuje się w budownictwie społecznym, współpracuje z Poznańską Fundacją Pomocy Wzajemnej Barka, z którą tworzy program wyprowadzania z bezdomności

prof. Marek Bryx - ekonomista, prorektor Szkoły Głównej Handlowej, zajmuje się budownictwem mieszkaniowym, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury (2001-2004), prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast (2001-2003)

Piotr Ciszewski - Prezes Zarządu Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów, wieloletni działacz inicjatyw lokatorskich, absolwent Instytutu Nauk Politycznych UW.

Adam Grzegrzółka - samorządowiec, Wiceburmistrz warszawskiej Dzielnicy Praga-Południe, wcześniej radny i współpracownik kilku organizacji pozarządowych. W pracy zawodowej zajmuje się m.in. gospodarką nieruchomościami.

Piotr Styczeń - podsekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury oraz wcześniej sekretarz stanu w Ministerstwie Transportu i Budownictwa oraz w Ministerstiw Budownictwa, od 2005 na tych stanowiskach odpowiadał m.in. za politykę mieszkaniową.

Katarzyna Łęgiewicz – Wiceburmistrz Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy odpowiedzialna m.in. za nieruchomości i politykę mieszkaniową, wcześniej współtwórca nowej polityki mieszkaniowej m.st. Warszawy w pierwszej kadencji Prezydent Hanny Gronkiewicz-Walz.

prowadząca:
dr hab. Anna Giza-Poleszczuk - sojolożka, prodziekan Wydziału Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się socjologią rodziny, socjologią ewolucyjną oraz marketingiem w perspektywie socjologicznej. Prezeska zarządu Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”.

+ Manifest nowej polityki mieszkaniowej

+ Mapa roszczeń w Warszawie

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

17:30 Oprowadzanie Piękni nieznajomi. Spacery po osiedlachWARSZAWA W BUDOWIE 3 Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
18:00 Spotkanie Jak projektować miasto? Dyskusja o Polskiej Polityce ArchitektonicznejWARSZAWA W BUDOWIE 3 Pałac Kultury i Nauki
Plac Defilad 1, Warszawa
19:00 Spotkanie Piękni nieznajomi. Spacery po osiedlachWARSZAWA W BUDOWIE 3 Pałac Kultury i Nauki
Plac Defilad 1, Warszawa
17:00 Warsztaty Zakładamy spółdzielnię!WARSZAWA W BUDOWIE 3 Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
18:00 Wykład Jorge Mario Jáuregui. Architekt w faweliWARSZAWA W BUDOWIE 3 Pałac Kultury i Nauki