I pray every single day for a revolution!
Climate Protest Karaoke

• I pray every single day for a revolution!

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza do udziału w Climate Protest Karaoke. Jest to działanie online Kolektywu Łaski, które odbywa się w ramach internetowego programu publicznego Departamentu Obecności.

“Don't you know that you're toxic?” śpiewała Britney Spears w 2003. Wtedy nuciliśmy tę piosenkę myśląc o naszych intensywnych albo niezdrowych relacjach.

“Don't you know that you're toxic?” śpiewamy dzisiaj, nie myśląc już o byłym chłopaku, a o całej ludzkości. Nasza chciwość i egoizm doprowadziły nas do katastrofy klimatycznej. Słowa Britney pozwalają nam wyrazić gniew na poprzednie pokolenia i rządy ignorujące ostrzeżenia naukowców.

Kolektyw Łaski zaprasza do podjęcia muzycznego wyzwania!

Mijają kolejne tygodnie w zamknięciu – narasta frustracja, poczucie izolacji i strach. A jednak obecny kryzys to tylko mały zwiastun problemów, z którymi będziemy musieli się zmierzyć, gdy katastrofa klimatyczna rozkręci się na dobre. W internecie, oprócz wiadomości o wirusie, przebijają się przerażające relacje z płonącego Parku Biebrzańskiego.

Uwolnijmy naszą złość, żal i frustrację przy dobrze znanych nam wszystkim melodiach!

Climate Protest Karaoke to playlista znanych piosenek, w których zmieniłyśmy teksty na ekologiczne manifesty. Hity, które słyszymy w radiu często opowiadają o złamanym sercu. Wystarczy tylko mała interwencja, żeby stały się protest songami, mierzącymi się z ciężarem naszych czasów. Przechwytujemy muzykę wyprodukowaną przez tryby skomercjalizowanej, kapitalistycznej kultury, aby wyrazić nasz kolektywny gniew i płakać wspólnie z Planetą Ziemią. Śpiewanie jako forma protestu zyskuje szczególne znaczenie dzisiaj, kiedy nie możemy wspólnie wyjść na ulice. Dlatego zapraszamy was do protestu na Instagramie, wyśpiewajmy i wytańczmy tę zmianę/rewolucję!

JAK WZIĄĆ UDZIAŁ W WYZWANIU KARAOKE?

Wybierzcie piosenkę z naszej klimatycznej playlisty na YouTube i nagrajcie swój występ. Wstawcie fragment swojego video jako relację na Instagramie z oznaczeniem Departamentu Obecności (@departamentobecnosci) i hashtagiem #karaokeforclimate

.

Koniecznie wypróbujcie zaprojektowane przez nas efekty na Instagramie, pomogą Wam wybrać utwór i podrasują wasz występ!

Efekty:

• ”Dumka na 2 serca” Edyta Górniak, Mietek Szcześniak

• ”I See Fire” Ed Sheeran

• ”Na kolana” Kasia Cerekwicka

Kolektyw Łaski (Julia Golachowska, Jagoda Kwiatkowska, Anna Shimomura)

grupa artystek, które poznały się na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Łączy je przyjaźń i potrzeba wspólnego tworzenia sztuki społecznie zaangażowanej. Ich prace oscylują wokół historii, pamięci, płci, feminizmu, ekologii i tożsamości. Wierzą w siostrzeństwo i skuteczność sztuki.

Ich pierwszym projektem był „Nowy Śpiewnik Patriotyczny”, w którym przepisały pieśni patriotyczne na nowo, zamieniając fragmenty mizoginistyczne, rasistowskie, klasistowskie, gloryfikujące wojnę na feministyczne, pacyfistyczne i inkluzywne treści wzmacniające wspólnotę. Od 2018 r. projekt był pokazywany w wielu instytucjach w całym kraju (m.in. w TRAFO w Szczecinie, Galerii Labirynt w Lublinie, na Festiwalu MALTA w Poznaniu, Biurze Wystaw w Warszawie, Domu Norymberskim w Krakowie) i konsekwentnie kontynuowany do dzisiaj.