Historie przemocy
Elisabeth Lebovici, Anke Kempkes, Katarzyna Bojarska i Natalia Sielewicz w rozmowie o twórczości Miriam Cahn

• Historie przemocy

Miriam Cahn, "musieć zabijać", 2013/14 + 12.05.2018, olej, płótno, 120 × 195 cm. Dzięki uprzejmości artystki oraz Galerie Jocelyn Wolff, Paris i Meyer Riegger, Berlin/Karlsruhe

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na debatę wokół twórczości i wystawy „MIRIAM CAHN: JA, ISTOTA LUDZKA”.

W spotkaniu udział wezmą: Anke Kempkes, kuratorka, historyczka sztuki, badaczka feminizmu i awangardy, wykładowczyni na Zurich University of the Arts; Elisabeth Lebovici, kuratorka i krytyczka przez wiele lat związana z dziennikiem „Liberation”, a dziś autorka najbardziej poczytnego bloga poświęconego sztuce we Francji, Le Beau Vice; Katarzyna Bojarska, krytyczka literatury i sztuki, tłumaczka, adiunkt w Instytucie Badań Literackich PAN w Zespole do Badań nad Literaturą i Kulturą Późnej Nowoczesności; oraz Natalia Sielewicz, historyczka sztuki i kuratorka w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Przez ostatnie cztery dekady Miriam Cahn śledziła współczesne konflikty, zgłębiała przestrzenie wojny, widma zrytualizowanej władzy oraz globalną infrastrukturę przemocy. Obok udręczonych ciał, wydanych na zgubę i pogrążonych w rozpaczy, przybrzeżne platformy wiertnicze, okręty wojenne, miejsca deportacji, broń masowego zniszczenia oraz najpopularniejsze symbole kapitalistycznych instytucji zapełniają jej świadectwa na płótnie i papierze.

Wspólnie z zaproszonymi gościniami zastanowimy się nad istotą etyki reprezentacji charakterystyczną dla twórczości Miriam Cahn. Jak przedstawić cierpienie i niesprawiedliwość bez snucia moralizatorskiej przypowieści? Jak jednocześnie uniknąć pułapki patosu czy afektu performowania cierpienia dla sensacyjnego spektaklu? Jak wyrazić to, co niewyrażalne? Jaki obowiązek ma artysta/artystka wobec siebie, wobec publiczności, wobec podmiotu na obrazie?

Anke Kempkes

kuratorka, historyczka sztuki i autorka tekstów. W 2003 roku była dyrektorką spuścizny po Martinie Kippenbergerze w Koloniil; w 2004 roku była główną kuratorką i zastępcą dyrektora w Kunsthalle Basel; w latach 2005-2016 prowadziła galerię Broadway 1602 w Nowym Jorku oraz archiwum badawcze „Female Avant-Garde”. Od 2017 roku mieszka i pracuje w Warszawie. W sercu jej zainteresowań leży feministyczna historia sztuki i teoria awangardy.

Elisabeth Lebovici

ukończyła studia doktoranckie z estetyki w 1983 roku. Uprawia krytykę artystyczną od 1985 roku, w latach 1991-2006 pracowała jako redaktor działu sztuki i kultury we francuskim dzienniku „Libération”. Od 2006 roku prowadzi bloga Le Beau Vice. Jako aktywistka ds AIDS, Lebovici jest dyrektorką założycielką paryskiego festiwalu filmowego LGBT, oraz jedną z założycielek LIG, Fundacji Lesbians of General Interest. Od lat dziewięćdzisiatych pisze o feminizmie, aktywizmie, polityce queerowej i sztuce współczesnej. Za ostatnią książkę What AIDS Has Done To Me. Art and Activism at the End of the XXth C, (JRP Ringier, «lectures Maison Rouge» 2017) otrzymała Prix Pierre Daix w kategorii historii sztuki (2017).

Katarzyna Bojarska

badaczka, krytyczka, tłumaczka, adiunkt w Instytucie Badań Literackich PAN. Autorka tekstów i przekładów zainteresowana relacjami sztuki, literatury, historii i psychoanalizy, tłumaczka m.in. książki Michaela Rothberga Pamięć wielokierunkowa. Pamiętanie Zagłady w epoce dekolonizacji (Warszawa 2016) i Susan Buck-Morss Hegel, Haiti i historia uniwersalna (Warszawa 2014). Autorka książki Wydarzenia po Wydarzeniu: Białoszewski – Richter – Spiegelman (Warszawa 2012). W latach 2011-2014 członkini zespołu redakcyjnego „Tekstów Drugich”, współzałożycielka i redaktorka pisma „Widok. Teorie i praktyki kultury wizualnej”.

Natalia Sielewicz

historyczka sztuki i kuratorka związana z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.