GDYNIA W BUDOWIE
Heineken Open\'er Festival 2013

• GDYNIA W BUDOWIE

Codzienne oprowadzania po modernistycznej Gdyni ruszają spod sceny festiwalowej przy dworcu PKP o godz. 12.00, 14.00 i 16.00.

Projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie na Open’erze jest zaproszeniem do eksploracji Gdyni jako unikalnego modernistycznego miasta, kwintesencji polskiego marzenia o nowoczesności.

Muzeum, przy współpracy badaczy Gdyni i gdyńskich aktywistów miejskich, stworzyło program wycieczek, zatytułowany „GDYNIA W BUDOWIE. Miasto i port, których wczoraj nie było”. Uczestnicy poznają pomniki technicznego racjonalizmu – port, stocznię i ich zaplecze infrastrukturalne, zderzone z fantazjami artystów, architektów i fotografów, tworzących nie tylko realne miasto, ale i jego utopijny mit oraz wizerunek metropolii na pograniczu jawy i snu.

Jak wyglądała ciemna strona miasta ogarniętego gorączką bezwzględnego kapitalizmu? O tym dowiedzieć się będzie można, zwiedzając miejsca o tajemniczych nazwach: „Chiny”, „Budapeszt”, czy „Stara Warszawa”. W rolę przewodników wcielą się gdyńscy architekci, artyści, socjologowie, znawcy zabytków a także zwykli mieszkańcy. Specjalnie dla publiczności Open’era otworzą się drzwi miejsc, do których na co dzień nie ma wstępu.

Program GDYNIA W BUDOWIE jest nawiązaniem do organizowanego przez Muzeum popularnego festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE. Wydarzenie to, odbywające się corocznie od 2009 roku, gromadzi szeroką publiczność zainteresowaną procesami, jakie zachodzą w mieście. Muzeum, pokazując pozytywne wzorce miejskich polityk oraz praktyk z zakresu planowania, projektowania czy działalności obywatelskiej, udowadnia, że mieszkańcy mogą brać rzeczywisty udział w kształtowaniu swego miejskiego otoczenia. Przyjrzenie się Gdyni – miastu, które cieszy się najwyższym w Polsce wskaźnikiem jakości życia – może być inspirującym doświadczeniem dla gości festiwalu, przybywających na Open’era z całego kraju.