Gaber i Pani Fantazja

Gaber i Pani Fantazja

Wydawnictwo 40 000 Malarzy i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zapraszają na premierę książki Klary Czerniewskiej „Gaber i Pani Fantazja”. W dyskusji wokół książki i twórczości Gabriela i Hanny Rechowiczów udział wezmą:

Klara Czerniewska - historyczka sztuki, krytyczka dizajnu
Anna Demska - Ośrodek Wzornictwa Nowoczesnego Muzeum Narodowego w Warszawie
Tomasz Fudala - Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Paweł Giergoń - historyk sztuki, redaktor portalu sztuka.net

\"M.

Książka Klary Czerniewskiej to pierwsze teoretyczne opracowanie twórczości Gabriela i Hanny Rechowiczów. „Gaber i Pani Fantazja” – zachowując rygor i sumienność pracy naukowej – nie jest jednak zimną dysertacją; przeciwnie: to biografia napisana żywym, obrazowym językiem, uwodząca szeregiem anegdot i barwnych szczegółów. Jednocześnie jest to kompletna kronika życia i twórczości Rechowiczów: czytelnik poznaje nie tylko koleje losu tych niezwykłych artystów, ale także ich wszystkie realizacje i okoliczności ich powstania. Opisując kolejne mozaiki i wystawy, Czerniewska kreśli panoramę PRL-owskiego świata sztuki, w którym artyści musieli nieustannie poszukiwać kompromisu pomiędzy twórczym spełnieniem a polityczną rzeczywistością. Książka zawiera wykaz wszystkich realizacji i wystaw Rechowiczów oraz kilkadziesiąt barwnych ilustracji.

Inne wydarzenia w ramach festiwalu tworczosci Gabriela i Hanny Rechowiczow „Surrealizm Stosowany” (PDF) >>>