Ewolucja Menisa
Wykład hiszpańskiego architekta Fernando Menisa

• Ewolucja Menisa

Jordanki (Fot. Obra Menis Arquitectos), 2015

Zapraszamy na wykład Fernando Menisa, hiszpańskiego architekta budującego właśnie Salę Koncertową w Jordankach w Toruniu.

W 2014 roku model jego polskiego projektu Centrum Kulturalno-Kongresowego z salą koncertową w Toruniu został włączony do Kolekcji Architektury-Murator dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Słynny już i nagradzany, toruński budynek Menisa ma umożliwić organizowanie różnego rodzaju widowisk teatralno-muzycznych. Powstaje w miejscu dawnej fosy w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Miasta wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W czasie wykładu poznamy ewolucję twórczą Fernando Menisa, ale też historię jego polskiego obiektu o formie składającej się z kilku różnej wielkości kubistycznych brył wkomponowanych w zieleń i łagodnie przechodzących w krajobraz Jordanek. W nawiązaniu do lokalnej architektury, projektant zaproponował wykończenie elewacji białym betonem, a ścian wewnętrznych – charakterystyczną dla Torunia cegłą. Ta ostatnia pojawi się także na zewnątrz: wokół wnęk okiennych i świetlików, w licznych podcieniach i „pęknięciach” brył. Będzie to budynek niczym wykuty w litej skale, w którym nie znajdzie się ani jedna prosta ściana. Z jednej strony surowy i prosty, z drugiej poetycki i tajemniczy.

Polecamy stronę www.menis.es

Fernando Menis studiował architekturę w Barcelonie. W 1981 roku wraz z architektami Felipe Artengo Rufino oraz José María Rodríguez Pastrana Malagón założył grupę projektową. Od 2004 roku z powodzeniem prowadzi własne biuro MENIS Arquitectos z siedzibą na Teneryfie oraz w Walencji. Jest profesorem na Europejskim Uniwersytecie Wysp Kanaryjskich na Wydziale Innowacji w Architekturze, Dizajnie i Zaawansowanej Turystyki na Teneryfie. Wykładał oraz prowadził warsztaty w wielu uniwersytetach (m.in. Harvard University, Columbia University, Lucerna, Berlin, Paryż, Singapur, Argentina, Chile, Australia). Jest laureatem prestiżowych nagród, a także zwycięzcą oraz finalistą licznych międzynarodowych konkursów.